به روز رسانی شده در : جمعه 29 تیر 1403 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
اخبار آموزش و پرورش
1400/04/16
فدانیک

جامعه‌شناسی دانش بررسی جامعه است. این رشته علمی به بررسی جوامع بشری، برهم‌کنش‌های آنها، و فرایندهایی که جوامع را در وضعیت جاری‌شان نگاه داشته یا تغییر می‌دهد، می‌پردازد.


هدف رشته کارشناسی ارشد جامعه شناسی

یکی از مهمترین رشته‌های علوم اجتماعی، رشته جامعه شناسی است. جامعه شناسی یعنی علم مطالعه جامعه و فعالیت های انسانی. دامنه بررسی موضوعات در این رشته از فرد تا جامعه یا به قولی از سطح خرد تا سطح کلان را شامل می شود. تأکیدات سنتی این حوزه مطالعاتی بر اموری اجتماعی همچون، اقشار اجتماعی، طبقات جامعه، فرهنگ، جنبش‌ها و تحرکات اجتماعی، مذهب، قانون، خانواده و… است.

جامعه‌شناسی دانش بررسی جامعه است. این رشته علمی به بررسی جوامع بشری، برهم‌کنش‌های آنها، و فرایندهایی که جوامع را در وضعیت جاری‌شان نگاه داشته یا تغییر می‌دهد، می‌پردازد.

هدف از رشته کارشناسی ارشد جامعه شناسی پرداختن به تجزیه جامعه به بخش‌های تشکیل دهنده‌اش مانند انجمن‌ها، نهادها، گروه‌های هم‌جنس، هم‌نژاد یا هم‌سن، و بررسی نحوه برهم‌کنش فعال این اجزاء با همدیگر است. علاوه بر اینها، این علم موضوعاتی مانندطبقه اجتماعی، قشربندی، جنبش اجتماعی، تغییرات اجتماعی و بی نظمی هایی مانند جرم، انحراف، و انقلاب را مورد تحقیق قرار می دهد.

 

تعداد و عنوان واحدهای درسی دوره کارشناسی ارشد این رشته:

در اکثر دانشگاه‌های کشور تعداد واحدهایی که دانشجوی کارشناسی ارشد رشته جامعه شناسی باید طی کند تا مدرک خود را دریافت نماید، ۳۲ واحد است (این تعداد واحد حداکثر تا ۴ واحد کمتر یا بیشتر ممکن است نسبت به دانشگاه های مختلف نوسان داشته باشد). از این تعداد واحد، تعدادی شامل دروس تخصصی و اجباری است، معمولاً شش واحد اختصاص به دروس اختیاری دارد، و شش واحد نیز از آن پایان نامه است.

 

دروس تخصصی و اختیاری در دانشگاه های مختلف بسته به حوزه تخصصی اعضای گروه آموزشی مربوطه، تفاوت می پذیرد، اما می توان گفت در اکثریت غالب دانشگاه ها، دروس زیر جزو دروس تخصصی و اجباری هستند:

۱- نظریه های جامعه شناسی ۱، ۲- نظریه های جامعه شناسی ۲، ۳- روش تحقیق کمی پیشرفته، ۴- روش تحقیق کیفی پیشرفته، ۵- اندیشه اجتماعی متفکران مسلمان، ۶- فلسفه علوم اجتماعی، ۷- بررسی مسائل اجتماعی.

 

دروس زیر نیز بسته به تصمیم گروه آموزشی مربوطه، می توانند در صورت ارائه، در قالب دروس تخصصی و اجباری یا اختیاری تدریس شوند:

۱- جامعه‌شناسی سیاسی، ۲- جامعه‌شناسی انقلابات، ۳- جامعه‌شناسی معرفت، ۴- جامعه‌شناسی فرهنگ، ۵- جامعه‌شناسی ادبیات، ۶- جامعه‌شناسی هنر، ۷- جامعه‌شناسی دین، ۸- جامعه‌شناسی قشرها و نابرابری‌های اجتماعی، ۹- جامعه‌شناسی تغییرات اجتماعی، ۱۰- جامعه‌شناسی خانواده، ۱۱- جامعه‌شناسی آموزش و پرورش، ۱۲- جامعه‌شناسی پزشکی، ۱۳- جامعه‌شناسی ارتباطات، ۱۴- جامعه‌شناسی سازمان‌ها، ۱۵- جامعه‌شناسی صنعتی، ۱۶- جامعه‌شناسی کار و شغل، ۱۷- جامعه‌شناسی انحرافات، ۱۸- روانشناسی اجتماعی، ۱۹- جامعه‌شناسی شهری، ۲۰- جامعه‌شناسی روستایی، ۲۱- جامعه‌شناسی توسعه، ۲۲- جامعه‌شناسی علم و تکنولوژی، … .


بیشتر بخوانید :  معرفی و آشنایی با رشته پرتودرمانی یا رادیوتراپی


وضعیت و شرایط تحصیل و کار

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولا از طریق مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد جامعه شناسی اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و کار کارشناسی ارشد جامعه شناسی و اخذ پذیرش کارشناسی ارشد جامعه شناسی از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد جامعه شناسی می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار کارشناسی ارشد جامعه شناسی و اخذ اقامت سرمایه گذاری با کارشناسی ارشد جامعه شناسی نیز وجود دارند. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل و کار رشته جامعه شناسی می پردازد.

بورسیه تحصیل و کار رشته جامعه شناسی در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه کارشناسی ارشد جامعه شناسی در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما میتوانید از تحصیل رایگان کارشناسی ارشد جامعه شناسی بهره مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط تحصیل رایگان کارشناسی ارشد جامعه شناسی تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید.

زبان تحصیل رشته جامعه شناسی در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته جامعه شناسی بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد.

زبان تحصیل رشته جامعه شناسی در کشور های مختلف متفاوت است

 

شرایط کار در خاج از کشور

شرایط تحصیل و کار رشته جامعه شناسی کشورهای مختلف اروپا مثل فرانسه اتریش  آلمان لهستان سوئد هلند بلژیک نروژ دانمارک ایتالیا روسیه بلاروس لیتوانی مجارستان سوئیس فنلاند پرتغال اسپانیا  انگلستان و همچنین کشورهایی مثل آمریکا نیوزلند و استرالیا کانادا کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل اکوادور اروگوئه آرژانتین و غیره یا کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی ژاپن ارمنستان گرجستان قطر امارات و غیره متفاوت است و هر کشوری معمولاً در رشته ای خاص دارای مزایای و رتبه علمی بالاتر است، مثلاً رشته حقوق فرانسه، معماری ایتالیا، هوافضا روسیه و غیره از موارد مشابه هستند.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

علاقه مندان به تحصیل و کار رشته جامعه شناسی برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو کارشناسی ارشد جامعه شناسی به خارج از کشور کشور و اخذ ویزای تحصیل و کار رشته جامعه شناسی به صورت تضمینی می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل و کار رشته جامعه شناسی را دریافت کرده و به ادامه تحصیل و کار رشته جامعه شناسی بپردازند.

 

 

مشاغل مرتبط با گرایش جامعه شناسی

همانند اغلب دوره های علوم انسانی و علوم اجتماعی، رشته جامعه شناسی دانشجویان را در جهت اخذ مشاغل بسیار مهم یاری خواهد کرد. این در حالیست که رشته جامعه شناسی دانشجویان را در جهت اخذ دامنه گسترده ای از مهارت های قابل انتقال و شناخت تمامی بخش های مرتبط با جامعه شناسی آماده خواهد کرد. برای کسانی که علاقه بسیاری به کسب تخصص در حرفه های مورد نظر دارند مشاغل بسیاری در نظر گرفته شده است، این مشاغل عبارت است از :

 

حرفه مددکاری اجتماعی

حرفه مددکاری اجتماعی به صورت گسترده ای با افزایش سطح کیفیت زندگی انسان ها و شناخت معایب موجود در اجتماع در ارتباط خواهد بود. ناگفته نماند که حرفه مددکاری اجتماعی به صورت معمول با تمامی مشاغل مورد نظر در سازمان های دولتی، مشاغل نزد مقام های بومی، انجمن ها، گروه ها و تمامی مراکز خیریه در ارتباط خواهد بود.

ایفای نقش در این حرفه مواردی نظیر: انجام تحقیقات، شناخت عملکرد سازمان های مختلف، مدیریت اداره کل، برقراری ارتباط مستقیم با اشخاص و گروه ها را در بر خواهد گرفت.

از دیگر عناوین کلیدی و مرتبط با حرفه مددکاری اجتماعی مواردی نظیر: مواد مخدر، مشکلات ذهنی، شناخت ناتوانایی های جسمی، بی خانمانی، محافظت از فرزندان بی سرپرست و حضور در مدارس مختلف را در بر خواهد گرفت.

 

حرفه مشاوره

فارغ التحصیلان گرایش جامعه شناسی قادر به اخذ حرفه مشاوره نیز خواهند بود. حرفه ای که با مشاوره دادن به اشخاص و یا گروه مختلف، کمک به مشتریان در جهت حل مسائل و مشکلات و رویارویی با چالش ها در آمیخته است.

برخی از مشاوران قادر به کسب تخصص و تمرکز بر مشکلات حاد نظیر: اعتیاد و شناخت روش های مختلف در جهت رفع این بیماری خواهند بود. فارغ التحصیلان این گرایش قادر به کارکردن در کمیته ها، سازمان های دولتی، مراکز سلامت و درمان، موسسات آموزشی و بخش های مرتبط با ارائه خدمات اجتماعی خواهند بود.

 

حرفه آزمایش و ارائه خدمات به زندانیان

فارغ التحصیلان گرایش جامعه شناسی که علاقه بسیاری به شناخت جرایم و مجازات دارند قادر به دنبال کردن حرفه آزمایش و ارائه خدمات به زندانیان خواهند بود. جهت ایفای نقش در این حرفه، افراد ملزم به تمرکز و برقراری ارتباط با متهمان خواهند بود. مامور زندان فردیست که مسئولیت برقراری ارتباط با زندانیان، نظارت بر فعالیت آنان، نگهبانی از محکومان و یا زندانیان آزاد شده اخیر را بر عهده دارد.

ایفای نقش در این حرفه مواردی نظیر: ارزیابی ریسک های احتمالی، تجدید نظر بر عملکرد زندانیان، ارائه آموزش و خدمات ضروری به آنان و حفظ و نگهداری از مدارک مجرمان و ارزیابی آنان در بر خواهد گرفت.


بیشتر بخوانید :  معرفی و آشنای با رشته مهندسی تکنولوژی جوشکاری


حرفه توسعه عملکرد کمیته ها

این حرفه که با گرایش جامعه شناسی در ارتباط است بر حمایت از اشخاص و خانواده ها متمرکز است. از اهداف این حرفه بسیار مهم، افزایش کیفیت زندگی افراد در دامنه ای بسیار گسترده خواهد بود. این امر به معنای تمرکز بر تمامی مناطق جغرافیایی، تمامی گروها و مردم، اجرای پروژه ها و ایجاد تغییرات مثبت در آنان خواهد بود. این حرفه با عناوینی نظیر : غلبه بر مشکلات حاصل از بیکاری، تنش های  اجتماعی و ارزیابی تمامی منابع در ارتباط خواهد بود.

از عمده وظایف این افراد مواردی نظیر: جمع آوری کمک های مردمی، مدیریت بودجه های موجود، ساماندهی رویدادها، مراقب از گروه های مختلف، ارائه آموزش های بسیار عالی، ایجاد هماهنگی مابین فعالیت ها و ذینفعان را در بر خواهد گرفت.

باید بدانید که بخش های بسیاری وجود دارند که فارغ التحصیلان گرایش جامعه شناسی قادر به افزایش مهارت ها و دانش خود در آن خواهند بود.

از دیگر مشاغل مرتبط با این حرفه مواردی نظیر: کار کردن در بخش های سیاسی، همکاری با سازمان های بومی، استفاده از مهارت ها در جهت استفاده در صنایع مالی و ایفای نقش به عنوان یک محقق بخش آمار را در بر خواهد گرفت. ناگفته نماند که با افزایش مهارت های بسیار مهم، گزینه های انتخابی بسیار زیادی برای اشخاص در نظر گرفته خواهد شد.


https://www.fadanik.com/?p=6366
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی فدانیک در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

2 دیدگاه برای “آشنایی با رشته کارشناسی ارشد جامعه شناسی

  1. معرفی و آشنایی با رشته پرتودرمانی یا رادیوتراپی - فدانیک|مجله اینترنتی گفت:

    […] بیشتر بخوانید : آشنایی با رشته کارشناسی ارشد جامعه شناسی […]

  2. معرفی و آشنای با رشته مهندسی تكنولوژی جوشكاری - فدانیک|مجله اینترنتی گفت:

    […] بیشتر بخوانید : آشنایی با رشته کارشناسی ارشد جامعه شناسی […]

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
مدل های پالتو به رنگ سال ۲۰۲۲ رنگ آبی بنفش (very pery)
2 / 10
انواع مدل مانتو چهارخانه 
3 / 10
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
4 / 10
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
5 / 10
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
6 / 10
مدل انگشتر برلیان زنانه
7 / 10
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
8 / 10
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
9 / 10
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
10 / 10
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟

آخرین مطالب
آموزشی
اخبار روز