به روز رسانی شده در : دوشنبه 1 مرداد 1403 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
اخبار آموزش و پرورش
1403/04/20
فدانیک

به گزارش خبرگزاری فدانیک، نتایج دور دوم انتخابات زودهنگام پارلمانی فرانسه برخلاف پیش بینی‌های محافل سیاسی و نظرسنجی‌ها رقم خورد …

به گزارش خبرگزاری فدانیک، نتایج دور دوم انتخابات زودهنگام پارلمانی فرانسه برخلاف پیش بینی‌های محافل سیاسی و نظرسنجی‌ها رقم خورد و نشان داد حامیان به رسمیت شناختن کشور فلسطین بیشترین کرسی‌ها را از آن خود کردند تا جایی که استعفای نخست وزیر این کشور را در پی داشت؛ هرچند نتوانستند اکثریت مطلق را به دست گیرند.
وزارت کشور فرانسه آمار مشارکت در دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور را ۶۶.۶۳ درصد اعلام کرد که در این بین «جبهه جدید مردمی» ائتلافی از احزاب چپ‌گرا، ۱۸۲ کرسی و ائتلاف میانه‌روها «به سوی جمهوری» به هدایت امانوئل مکرون ، رئیس‌جمهور فرانسه ۱۶۳ کرسی به دست آورده‌اند؛ ائتلاف راست‌های افراطی به هدایت حزب اجتماع ملی وابسته به مارین لوپن نیز ۱۴۳ کرسی را از آن خود کرد.
ائتلاف جدید که بر اساس ضرورت طی ۱۱ ساعت ایجاد شد، از دو حزب چپ میانه‌رو و دو جنبش چپ افراطی تشکیل شده است. این ائتلاف وعده داده که سن بازنشستگی را که مکرون سال گذشته افزایش داد، کاهش داده و بودجه دولت برای رفاه اجتماعی، حفاظت از محیط زیست و مراقبت‌های بهداشتی را به شدت افزایش خواهد داد. مکرون پیش‌تر تاکید کرده بود که چپ افراطی همان قدر خطرناک است که راست افراطی می‌تواند خطرآفرین باشد.
پیروزی راست‌ها در انتخابات اخیر پارلمانی اروپا تبعات ویرانگی در سیاست داخلی برخی کشورهای اروپایی و به خصوص فرانسه به دنبال داشت. در این کشور ماکرون بلافاصله پس از شکست سنگین حزب حاکم پارلمان را منحل و دستور برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را صادر کرد. ماکرون امیدوار بود نگرانی مردم فرانسه از قدرت‌گیری راست‌ها منجر به این شود که مردم این کشور دوباره به حزب میانه‌روی وی رأی دهند.

مجلس فرانسه ۵۷۷ نماینده دارد و احزاب با چالشی به نام اکثریت مطلق مواجه هستند بدین معنی که برای تصاحب قدرت باید حداقل ۲۸۹ کرسی را در اختیار داشته باشند. با این حال پیروزی ائتلاف جبهه جدید مردمی در انتخابات مجلس ملی فرانسه طرفداران این ائتلاف حامی فلسطین را به خیابان‌ها کشاند و از سوی دیگر برافراشتن پرچم فلسطین در صحن مجلس فرانسه توسط نمایندگان این ائتلاف چند روز پیش از انتخابات با واکنش‌هایی مواجه شده بود.
شادی‌ها یا اعتراضات خیابانی در پی اعلام نتایج انتخابات در پاریس، پایتخت فرانسه، درگیری‌های خشونت‌باری را در پی داشت. در برخی شهرهای فرانسه مخالفان راست‌ها شادی کردند و موافقان این طیف شهر را به آتش کشیدند و عده‌ای به غارت فروشگاه‌ها روی آوردند که با دخالت پلیس و شلیک گاز اشک آور همراه بود. یکشنبه گذشته نیز در پی اعلام نتایج دور اول انتخابات پارلمانی، هزاران نفر در پاریس تجمع کردند و پلیس فرانسه برای متفرق کردن آنها از گاز اشک‌آور استفاده کرد. در این شرایط تشکیل مثلث قدرت در مجلس فرانسه کار را برای رئیس جمهور این کشور تا سال ۲۰۲۷ که بر سر قدرت باقی خواهد ماند سخت و دشوار خواهد کرد.
به نوشته خبرگزاری «تاس» این به خیابان آمدن‌ها به درگیری با پلیس منجر شد و پلیس برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. تجمع‌کنندگان به سمت پلیس بطری و سنگ پرتاب کردند و خودروها و دوچرخه‌ها را به آتش کشیدند. نکته مهم در شادی‌ها و اعتراضات پس از اعلام نتایج انتخابات حضور پررنگ پرچم‌های فلسطین و حمایت هواداران چپ گرایان از مردم غزه بود. «ژان لوک ملانشون»، رهبر حزب چپگرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» و از اعضای ائتلاف جبهه مردمی جدید که در انتخابات پارلمانی فرانسه پیروز شده است، بر به رسمیت شناختن کشور فلسطین تاکید کرده است.
«سی‌بی‌اس» نیز در گزارشی از آشوب‌های فرانسه اعلام کرد: «با روشن شدن تصویری از نتایج انتخابات در شامگاه یکشنبه، شورش‌ها، درگیری‌ها و غارت‌ها در سراسر فرانسه به وقوع پیوست و حامیان جناح چپ به خیابان‌ها هجوم آوردند تا پیروزی ائتلاف «جبهه مردمی جدید» بر «اجتماع ملی» از جناح راست‌ها و میانه‌روهای امانوئل ماکرون را جشن بگیرند. بیش از ۳۰ هزار افسر پلیس ضدشورش، از جمله ۵۰۰۰ نفر تنها در پاریس، در سراسر فرانسه مستقر شدند تا اوضاع از کنترل خارج نشود، زیرا تنش‌های سیاسی بین راستگرایان و چپ گرایان به شدت افزایش یافته است.
به گفته کارشناسان عدم کسب اکثریت مطلق در پارلمان، وضعیت سیاسی این کشور را در بن‌بست کامل قرار داده و موجب بروز دوره‌ای از بی‌ثباتی در این کشور خواهد شد. بر اساس گزارش‌ها نتایج انتخابات پارلمانی فرانسه، نه‌تنها حزب راست افراطی مارین لوپن را از عرصه سیاست خارج نکرد، بلکه با توجه به آینده نامشخص نخست‌وزیری و ائتلافات حزبی، بن‌بست سیاسی در این کشور را رقم زده است. تارنمای پولیتیکو دراین زمینه نوشت: «نتایج انتخابات پارلمانی در دور دوم نتایج آشفته‌ای را به دنبال داشت و هیچ‌یک از احزاب نتوانستند اکثریت را کسب کنند؛ موضوعی که سیاست‌های فرانسه را به آشوب کشید و ممکن است این وضعیت ماه‌ها ادامه داشته باشد.»
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز در تحلیل خود از نتایج انتخابات فرانسه نوشته است: این نتایج فرانسه را در وضعیتی نامطمئن و بی‌سابقه قرار داده است. در این گزارش آمده است «قانونگذاران در فرانسه باید بر سر مواضع و قوانین دولتی توافق کنند. سیاست خارجی فرانسه در خاورمیانه، اختلافات عمیق بر سر مسئله مالیات و مهاجرت از موضوعات چالش‌برانگیز هستند. این بدان معناست که متحدان میانه‌روی وابسته به ماکرون نمی‌توانند سیاست خود را ازجمله اصلاح مزایای بیکاری اجرا کنند و روند تصویب بودجه دشوارتر می‌شود.» آسوشیتدپرس مذاکرات احتمالی ماکرون برای تشکیل ائتلاف با چپ‌ها را دشوار ارزیابی کرد زیرا فرانسه به لحاظ سنتی فاقد چنین ترکیباتی است.
سیاست‌های دولت باید در قبال مشکلات عمومی فرانسه مشخص شود
ابوالقاسم دلفی، سفیر سابق ایران در فرانسه در گفت‌وگو با فدانیک، با اشاره به برگزاری دور دوم این انتخابات اظهار کرد: انتخابات مجلس فرانسه برخلاف پیش بینی‌های دور اول که در یکشنبه هفته گذشته با کسب اکثریت کرسی‌ها توسط حزب راست افراطی خانم لوپن انجام شده بود، برگزار شد.
وی افزود: انتخابات دور دوم ائتلاف احزاب چپ گرا مثل سوسیالیست‌ها، کمونیست‌ها و حتی طرفداران محیط زیست و دیگر احزاب چپ اکثریت نسبی را به دست آوردند و حزب اول پارلمان شدند و حزب به سوی جمهوری مکرون در جایگاه دوم قرار گرفتند و در این بین یک حزب جدید اکثریت کرسی‌ها را از آن خود کرد.
سفیر سابق ایران در فرانسه یادآور شد: مکرون بر اساس این ترکیب باید حزب یا ائتلافی از چند حزب را مسئول تشکیل کابینه کند و نخست وزیر از بین آنها انتخاب شود.
وی ادامه داد: اولین نتیجه انتخابات این است که احتمال انتخاب نخست وزیر و رئیس دولت و تشکیل کابینه از حزب لوپن منتفی است چون تعداد آرای کمتری دارد؛ ضمن اینکه دیگر احزاب هم با راست‌های افراطی ائتلاف نمی‌کنند؛ بنابراین حزب راست افراطی از ورود در دولت ناکام ماند.

دلفی تاکید کرد: به احتمال زیاد دولت فرانسه یا باید ترکیبی از مکرون و احزاب چپ باشد و یا خود مکرون بر اساس قانون اساسی و نوع ترکیب مجلس می‌تواند مدتی با تشکیل دولت‌های مختلف مجلس را نگه دارد که همه چیز به تصمیم او بستگی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه نخست وزیر بعدی طی روزهای آتی بر اساس بحث‌های سیاسی و گفتگوی احزاب مختلف انتخاب خواهد شد، در خصوص اعتراضات در فرانسه گفت: اعتراضات در فرانسه عوامل مختلفی دارد و الزاماً به این معنی نیست که پس از پایان انتخابات پارلمان مردم شروع به اعتراض کنند؛ ریشه اعتراضات حمایت از مردم فلسطین، مسائل اقتصادی، تقابل احزاب با یکدیگر و گرایشات احزاب برای کسب قدرت بیشتر و فشار آوردن بر دولت برای گرفتن امتیاز است.
سفیر سابق ایران در فرانسه ادامه داد: همچنین گاهی سیاست‌های کشاورزی در فرانسه موجب اعتراض و راهپیمایی در این کشور خواهد شد. زمینه اعتراضات توسط مردم فرانسه در هر حالتی که شرایط اقتصادی و اجتماعی با سیاست‌های دولت تناقض داشته باشد، وجود دارد.
وی تصریح کرد: احزاب چپ آنطور که باید با دولت همراه نبودند و اکنون در ائتلاف قرار گرفته‌اند و این ائتلاف ممکن است نخست وزیر را تعیین کند از این رو به نظر می‌رسد باید دوره‌ای را دوره انتظار تلقی کنیم تا دولت سیاست‌های خود را اعمال کند.
دلفی گفت: سیاست‌های دولت باید در قبال مشکلات عمومی فرانسه مشخص شود؛ پس از آن مردم مخالف با سیاست‌ها طی فراخوان‌هایی برای اعتراض به خیابان‌ها می‌آیند.

با این حال، از آنجایی که امکان ایجاد ائتلاف در دو سال گذشته تحت یک موازنه قدرت بسیار واضح‌تر وجود نداشته است، دوره باقی‌مانده ماکرون ممکن است بیشتر شامل مدیریت شرایط ناپایدار و بن‌بست در فرانسه باشد. وی از نظر سیاست داخلی و خارجی ضعیف می‌شود. اگرچه از پیروزی اتباع دست راستی در انتخابات پارلمانی ممانعت به عمل آمد، اما ماکرون از طریق طرح انتخابات جدید بیش از آنکه سودی داشته باشد به خود و میراثش آسیب رساند.
البته روسای جمهور فرانسه اغلب به عنوان پادشاهان انتخابی شناخته می‌شوند. در مقایسه با همتایان خود در سایر کشورها، آنها دارای قدرت بالاتر از حد متوسط هستند و سیاست‌های روزمره را نیز تعیین می‌کنند.
پارلمان فرانسه اکنون به محل بحث و تصویب قوانین تبدیل خواهد شد. این کار آسانی نخواهد بود. مجلس ملی جدید به شدت دو قطبی است و توانایی احزاب برای دستیابی به مصالحه در پارلمان اساساً ضعیف است.
در هر صورت، حکومت در فرانسه در آینده بسیار پیچیده‌تر خواهد شد، زیرا در آینده سه بلوک سیاسی در مجمع ملی وجود خواهد داشت: افراط‌گرایان راست‌گرا و محافظه‌کار، اردوگاه مرکزی دولت و اتحاد جناح چپ.


https://www.fadanik.com/?p=63823
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی فدانیک در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “الیزه در بن‌بست سیاسی

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
مدل های پالتو به رنگ سال ۲۰۲۲ رنگ آبی بنفش (very pery)
2 / 10
انواع مدل مانتو چهارخانه 
3 / 10
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
4 / 10
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
5 / 10
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
6 / 10
مدل انگشتر برلیان زنانه
7 / 10
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
8 / 10
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
9 / 10
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
10 / 10
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟

آخرین مطالب
آموزشی
اخبار روز