به روز رسانی شده در : جمعه 11 آذر 1401 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
اخبار آموزش و پرورش
1401/09/03
فدانیک

به گزارش فدانیک، امروزه و با توجه به اطلاعات در دسترس، شاید کمتر فردی از جامعه جهانگردان را بتوان پیدا …

به گزارش فدانیک، امروزه و با توجه به اطلاعات در دسترس، شاید کمتر فردی از جامعه جهانگردان را بتوان پیدا کرد که علاقه‌ای به سفر و دیدار از مکان‌های گردشگری ایران زیبا را نداشته باشد. کشور ما به دلیل داشتن جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین طبیعت بکر و منحصربه‌فرد، از دیرباز همواره به‌عنوان یک مقصد گردشگری هیجان‌انگیز شناخته‌شده است. از طرفی باوجود جاذبه‌های مختلف گردشگری هنوز مردم کشورمان اطلاع دقیقی نسبت به بسیاری از جاذبه‌های گردشگری ندارند، ازاین‌رو خبرگزاری فدانیک در راستای یکی از رسالت‌های مهم خود که معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های مهم گردشگری استان اصفهان و ایران است، پنجشنبه هر هفته به معرفی یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور که کمتر به آن پرداخته‌شده است، می‌پردازد.

در «پنجشنبه‌های گردشگری» این هفته فدانیک، به معرفی «اولسلبلنگاه» که به‌عنوان یکی از بهترین و زیباترین مناطق کشور شناخته می‌شود، خواهیم پرداخت.
اسم ماسال را که به‌طور حتم شنیده‌اید، شهری در استان گیلان که از بهترین مقاصد گردشگری این استان نیز به شمار می‌رود. با طی فاصله تقریبی یک ساعت از روستای ماسال می‌توانید خود را به روستایی بسیار دیدنی به نام اولسبلنگاه برسانید.
این منطقه ییلاقی که در ارتفاعات تالش قرار دارد، از طبیعت فوق‌العاده بکر و زیبایی برخوردار است؛ منظره‌ای تماشایی تشکیل‌شده از مراتع وسیع بسیار زیبا و سرسبز، کلبه‌های چوبی پراکنده که در بیشتر اوقات مه زیبایی نیز بر منطقه گسترده شده است.
اولسبلنگاه چه تفاوتی با روستاهای دیگر گیلان دارد؟
موردی که روستای اولسبلنگاه را متفاوت از سایر روستاها کرده است، اعمال قوانین و ضوابطی در حیطه ساخت‌وساز و ایجاد تأسیسات و زیرساخت‌ها در این روستا است؛ به‌عنوان‌مثال شبکه برق‌رسانی در این روستا وجود ندارد یا هر نوع ساخت‌وساز با مصالحی غیر از چوب ممنوع است.
چنانچه قصد سفر به این منطقه ییلاقی را کردید، باید بدانید که بهترین زمان ماه‌های اردیبهشت و خرداد است که طبیعت منطقه به‌حداعلای زیبایی خود می‌رسد. البته پاییز هزاررنگ این ییلاق جادویی نیز بسیار تماشایی است، مشروط به اینکه سختی سرمای هوا را به جان بخرید.

اولسبلنگاه یعنی چه؟
اولسبلنگاه را واژه‌ای تالشی می‌دانند که از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل‌شده است. اولس درخت مَمرَز و بِلَنگاه جای بلند معنی می‌دهد. اولسبلنگاه را نیز به معنی محل رویش درخت ممرز می‌دانند.
معرفی روستای اولسبلنگاه
روستای اولسبلنگاه در استان گیلان قرار دارد و از توابع شهرستان ماسال است. این روستا به دلیل طبیعت بکر و وحشی‌اش، سال‌هاست که موردتوجه اهالی سفر قرارگرفته است. روستای اولسبلنگاه در ارتفاع ۱۴۸۹ متری از سطح دریا و در ارتفاعات کوه‌های تالش قرار دارد و ازاین‌رو منظره آن فوق‌العاده چشم‌نواز و دل‌انگیز است. مرتع‌های سرسبز، درختان پرپیچ‌وتاب، کلبه‌هایی چوبی و مه غلیظ گسترده در منطقه، منظره‌ای تماشایی و وصف‌ناشدنی را به تصویر کشیده‌اند که فقط باید آن را از نزدیک ببینید.
اما این‌همه ماجرا نیست. روستای اولسبلنگاه تحت نظارت اداره منابع طبیعی قرار دارد و ازاین‌رو ضوابطی خاص نیز برای آن تعریف‌شده است. به‌عنوان‌مثال هر نوع ساخت‌وساز با مصالحی غیر از چوب در این روستا ممنوع است. یا در مورد دیگر اینکه شبکه برق‌رسانی به ییلاق ماسال اولسبلنگاه کشیده نشده است و برق موردنیاز از طریق موتوربرق و پنل‌های خورشیدی تأمین می‌شود.
به دلیل عدم وجود شبکه برق‌رسانی، این روستا از نیمه‌های شب غرق در سکوت و تاریکی می‌شود. این را هم بدانید که اولسبلنگاه فاقد سیستم آب‌لوله‌کشی است و روستاییان آب موردنیاز خود را از چشمه‌های اطراف منطقه تأمین می‌کنند.

طبیعت اولسبلنگاه
پوشش گیاهی: هنگام گشت‌وگذار در طبیعت اطراف ییلاق اولسبلنگاه می‌توانید گونه‌های گیاهی همچون راش، ممرز، بلوط، توسکا و شمشاد، انواع آقطی (انگور کولی)، انجیر و تمشک را ببینید.
پوشش جانوری: پوشش جانوری منطقه اولسبلنگاه گونه‌هایی چون خرس قهوه‌ای، گربه وحشی، مرال، عقاب، قرقی، کبوتر وحشی، سینه‌سرخ، چرخ ریسک، سمور، قورباغه درختی و قورباغه تالابی را شامل می‌شود.
چگونه به اولسبلنگاه برویم؟
روستای اولسبلنگاه در ۳۰ کیلومتری جنوب غرب روستای ماسال و ۸۰ کیلومتری غرب شهر رشت قرار دارد.
رشت – اولسبلنگاه: اگر از رشت عازم سفر به روستای اولسبلنگاه هستید، باید ابتدا خود را به ماسال برسانید و ازآنجا به اولسبلنگاه بروید. از مرکز شهر رشت تا روستای اولَسبِلَنگاه، دو ساعت و ۲۰ دقیقه زمان نیاز است. به این منظور باید از بازار جمعه، صومعه‌سرا، طاهر گوراب عبور کرده و سپس به ماسال بروید. از ماسال تا روستای اولسبلنگاه نیز حدود یک ساعت زمان پیش‌رو دارید.
تهران – اولسبلنگاه: از تهران تا اولسبلنکاه ۳۹۳ کیلومتر مسافت است و حدود شش ساعت زمان پیش‌رو خواهید داشت. به این منظور باید در اتوبان تهران – قزوین – رشت حرکت کرده و در نزدیکی رشت وارد جاده فومن – سراوان شوید؛ در ادامه جاده فومن – آستارا را پیش‌گرفته به طاهر گوراب و سپس ماسال بروید. پس از رسیدن به ماسال مسیر خود را روستای اولَسبِلَنگاه ادامه دهید.

بهترین زمان رفتن به اولسبلنگاه
روستای اولسبلنگاه ماسال در ناحیه کوهستانی شمال کشور و در ارتفاعات تالش قرار دارد و ازاین‌رو دارای آب‌وهوای کوهستانی و سرد است. ازاین‌رو بهترین زمان برای رفتن به روستای اولسبلنگاه نیمه بهار تا اواخر فصل تابستان است؛ البته که ازنظر زیبایی منطقه، ماه‌های اردیبهشت و خرداد بهترین ماه‌های سفر به اولسبلنگاه هستند. بااین‌حال طبیعت زیبای این منطقه در فصل پاییز مملو از رنگ و بسیار تماشایی است؛ ازاین‌رو بسیاری از اهل سفر پاییز را برای سفر به این ییلاق زیبا و تماشایی انتخاب می‌کنند.
سوغات اولسبلنگاه
پیشه مردم ییلاق اولسبلنگاه شامل دامداری، پرورش زنبورعسل، پرورش ماهی است. پس چه سوغاتی بهتر از خرید این محصولات که به‌صورت طبیعی پرورش‌یافته و تولید می‌شوند.
تفریحات در روستای اولسبلنگاه
پیاده‌روی و قدم زدن در طبیعت ییلاق ماسال اولسبلنگاه و استنشاق هوای فوق‌العاده تازه، ساده‌ترین کاری است که می‌توانید در سفر به این روستای تاریخی انجام دهید؛ ضمن اینکه می‌توانید از دیدن اسب‌های وحشی که در مناطق اطراف روستا زندگی می‌کنند نیز لذت ببرید. این را هم بدانید که امکان اسب‌سواری در این روستا فراهم است، اما منظور اسب‌های اهلی است که توسط روستاییان اجاره داده می‌شوند.
در سفر به روستای اولسبلنگاه عکاسی را نیز فراموش نکنید، مناظر و سوژه‌های فوق‌العاده جذابی برای عکاسی در این روستا وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را به ثبت برسانید. چنانچه قصد اقامت چندروزه در اولَسبِلَنگاه رادارید سکوت حاکم بر این منطقه فرصت مناسبی را برای مطالعه در اختیار شما قرار می‌دهد.

در اولسبلنگاه کجا بمانیم؟
طبیعت ییلاق اولسبلنگاه چنان زیبا و مسحورکننده است که محال است هوس نکنید برای یک‌شب در این روستای ییلاقی اقامت داشته باشید. اگر اهل کمپینگ هستید، می‌توانید چادر خود را در نقطه‌ای دنج و البته امن برپا کرده و از تماشای آسمان پرستاره در تاریکی مطلق و سکوت منطقه لذت ببرید.
اما افرادی که اهل کمپینگ و چادر نیستند نیز نگران نباشند. اقامتگاه‌های متعددی شامل هتل و خانه‌های بومی نیز در نزدیکی روستای اولَسبِلَنگاه ایجادشده‌اند که می‌توانید در آن‌ها اقامت کرده و با بومیان منطقه ارتباط بیشتری داشته باشید.


https://www.fadanik.com/?p=36277
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی فدانیک در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “اولسبلنگاه؛ چشم در چشم با بهشت

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
مدل های پالتو به رنگ سال ۲۰۲۲ رنگ آبی بنفش (very pery)
2 / 10
انواع مدل مانتو چهارخانه 
3 / 10
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
4 / 10
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
5 / 10
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
6 / 10
مدل انگشتر برلیان زنانه
7 / 10
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
8 / 10
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
9 / 10
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
10 / 10
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟

آخرین مطالب
آموزشی
اخبار روز