به روز رسانی شده در : سه شنبه 26 تیر 1403 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
اخبار آموزش و پرورش
1403/04/20
فدانیک

به گزارش خبرگزاری فدانیک، پس از پایان فرایند انتخابات ریاست‌جمهوری و مشخص شدن میزان مشارکت و آرا هریک از نامزدها …

به گزارش خبرگزاری فدانیک، پس از پایان فرایند انتخابات ریاست‌جمهوری و مشخص شدن میزان مشارکت و آرا هریک از نامزدها به تفکیک استان، شاهد انتشار تحلیل‌های مختلفی در فضای عمومی و رسانه‌ای هستیم که هریک سعی دارد با متهم کردن بخشی از مردم، کنشگری گروه خاصی را زیر سوال ببرد یا به زعم خود، به ریشه‌یابی علت رأی دادن یا رأی ندادن گروه‌های مختلف مردم بپردازد، برای مثال پس از دور اول انتخابات با کاهش مشارکت به ۴۰ درصد، عده‌ای تلاش کردند تا این مسئله را به مقبولیت نظام جمهوری اسلامی گره بزنند و گروهی نیز با استفاده از دوقطبی‌سازی و در اصطلاح «لولوسازی» از جریان رقیب، تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا بیش از اثبات گفتمان خود، با نفی گفتمان جریان مقابل مردم را برای رأی به کاندید مطلوب خود مجاب کنند.
همه این اتفاقات بدون در نظر گرفتن این نکته اتفاق افتاد که اساساً طرح چنین مسائلی به معنای زیر سوال بردن «جمهوریت» است، جمهوریتی که بخشی از آن در سال‌های اخیر راه خود را از صندوق رأی جدا کرده بود و همین مسئله به چالش کاهش مشارکت بدل شده بود. بنابراین طرح این مسائل و گرفتن انگشت اتهام جناح‌های مختلف سیاسی به سوی مردم، ثمره‌ای جز افزایش شکاف اجتماعی و افزایش دلسردی عمومی از فضای سیاسی کشور نخواهد داشت. نباید فراموش کرد که رکن اصلی انقلاب اسلامی در این سال‌ها، همواره «مردم» بوده‌اند و مطابق نگاه امامین انقلاب، این مردم هستند که در چهارچوب اسلام، مسیر آینده کشور را رقم می‌زنند.
با این وجود، اگرچه انتظار می‌رفت تا جریان دوقطبی‌سازی پس از انتخابات به پایان برسد، اما همچنان شاهد تداوم سرزنش‌ها و نسبت دادن القاب سخیف و پافشاری بر تحلیل‌های خام عده‌ای هستیم که به نظر می‌رسد هیچ ارزشی برای «انتخاب جمهور» قائل نیستند؛ چراکه صرفاً بخشی از این جمهور حامی جریان مطلوب آنها نبوده‌اند.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که در انتخابات این دوره با حدود ۶۱ میلیون واجدین شرایط رأی دهی، تنها ۵۰ درصد به پای صندوق‌های رأی آمدند و از این تعداد نیز مسعود پزشکیان، با کسب کمتر از ۲۷ درصد از آرای واجدین موفق به پیروزی در انتخابات شده است، این در حالی است که آرا نامزد رقیب فاصله زیادی با نامزد پیروز ندارد و رأی دو طیف آنچنان نزدیک است، که دشوار بتوان جریانی را پیروز انتخابات، به معنای متعارف آن در ایران خواند. به عبارت دیگر ما در این دوره برنده عددی و حقوقی داریم، اما برنده حقیقی نداریم، بنابراین اگر دولت مستقر بخواهد در مسائل کلان و ملی، قدم از قدم بردارد، علاوه بر آنها که در انتخابات حاضر نشدند، ناچار از اقناع رقیب چهارده میلیونی است.
با توجه به این نکته، تداوم توهین به حامیان جناح رقیب پس از «طالبانی» خطاب کردن میلیون‌ها نفر در دور اول انتخابات، نه تنها گره از کار جریان پیروز باز نمی‌کند بلکه شکاف ایجاد شده را افزایش خواهد داد و کار را برای رئیس جمهوری که تنها پشتوانه ۲۷ درصدی دارد، دشوارتر خواهد کرد. از طرفی اگر در تحلیل‌ها جانب انصاف رعایت نشود و برای مثال حامیان نامزد رقیب را حامیان «تفکر طالبانی»، «گرفتار در سنت»، «متحجر»، «روستایی و کوته بین» تلقی کنیم، دست جریان مقابل را برای پافشاری برای بر «رأی قومیتی» گشوده‌ایم. دو قطبی که دود آن در نهایت نه به چشم طرفداران یک حزب و جریان، بلکه به چشم «ایران» خواهد رفت.

افراط و تفریط؛ دو روی یک سکه
در همین راستا حسین روحانی در گفت‌وگو با فدانیک اظهار کرد: دوقطبی‌سازی یک استراتژی شناخته شده جریان غرب‌گرا و تحریف است که از دهه‌ها پیش این سیاست ترس و تحقیر را در دستور کار خود قرار داده است، یعنی به جای اینکه خودش مطرح کند که راهکار ایجابی‌اش برای اداره کشور و اصلاح امور چیست از طریق دو حربه ترس و تحقیر سعی می‌کند با تخریب رقیب فرضی که برای خود ایجاد می‌کند در انتخابات رأی بگیرد، این استراتژی در دوم خرداد دنبال شد، بعدها در دوران اعتدال هم پیگیری شد و الان هم برای بار سوم شاهدیم که این جریان برنامه‌ای برای اداره کشور نداشت اما با سوار شدن بر این دو عنصر توانست حدود ۲۶ درصد جامعه را مجاب کند که به این جریان رأی بدهند.
وی افزود: بنابراین این یک امر طبیعی است، زیرا این جریان به دلیل اینکه در عمل برنامه‌ای برای اداره کشور ندارد، سعی می‌کند با تخریب و ایجاد ترس به رقیب خودش برچسب بزند، به همین دلیل آنها را طالبان خطاب می‌کند و با عناوینی از این دست بر احساسات عمومی سوار می‌شود تا رأی مردم را کسب کند.
این کارشناس علوم سیاسی ادامه داد: اگر ما سابقه تاریخی این جریان را در ادوار مختلف نگاه کنیم اتفاقاً افراط گری‌هایی که در برهه‌هایی از انقلاب شاهد آن بوده‌ایم و حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری هم مخالف این روش‌ها بودند توسط کسانی دنبال می‌شده که امروز خود را اصلاح طلب می‌نامند درحالیکه سابقه آنها نشان می‌دهد آن افراط به تفریط امروز منجر می‌شود و دو روی یک سکه هستند.
روحانی تصریح کرد: باید این نکته را بپذیریم که هر استانی شرایط و مختصات خاص خودش را دارد و بنابراین این انتظار که همه استان‌ها رویکرد یکسانی داشته باشند، منطقی نیست، برای مثال دغدغه‌های استان اصفهان با دغدغه‌های استان‌های آذری نشین ایران متفاوت است و اینها بالطبع روی رأی دادن افراد تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که آقای جلیلی در خراسان یا مناطق مرکزی رأی بالاتری را کسب کند اما آقای پزشکیان در مناطق آذری نشین رأی بالایی کسب کند.
وی تاکید کرد: نکته‌ی بسیار مهم، این است که ایران کشوری است با اقوام مختلف و گویش‌های مختلف است اما همه ما ذیل یک پرچم و سرود ملی زندگی می‌کنیم و این یعنی نوعی کثرت در عین وحدت و وحدت در عین کثرت که ملاصدرا فیلسوف مشهور اسلامی از آن صحبت می‌کند.

استاد دانشگاه اصفهان بیان کرد: اینکه عده‌ای برای رأی آوردن خواسته یا ناخواسته سعی کنند بر گسل‌های قومیتی سوار شوند و آنها را فعال کنند خطری است که باید آگاهان و علاقه مندان به انقلاب آن را جدی بگیرند، البته گرایش‌های قوم گرایانه خیلی گرایش قابل ملاحظه‌ای در چهارچوب ایران زمین نیست اما جریاناتی هستند که سعی می‌کنند از آب گل آلود ماهی بگیرند و با سوار شدن بر گسل‌های قومیتی که به صورت کاذب به وجود آمده میان اقوام مختلف شکاف ایجاد کنند.
روحانی تصریح کرد: بنابراین ما نباید خودمان هم در این دام بیفتیم و مدام با برجسته کردن نقش قوم گرایی در انتخابات اخیر، خواسته و ناخواسته در دام افرادی گرفتار شویم که علاقه‌مندند مدام روی این مباحث صحبت شود زیرا صرف صحبت کردن روی این مباحث آنها را به لحاظ عاطفی و هیجانی خوشحال می‌کند و این نکته که اگر مناطق شمال غرب نبودند نتیجه انتخابات عوض می‌شد به نظر من تحلیل‌های خامی است که واقعیت ندارد و نباید آن را بزرگ کرد.
وی افزود: اساساً دشمن سعی می‌کند تا با استفاده از انگ‌ها و برچسب‌ها، به نفع خود سو استفاده کند، برای مثال مگر می‌شود ۱۳ میلیون رأیی که به آقای جلیلی رأی دادند را تحت یک عنوان کلی مانند طالبانیزم تعریف کرد؟ درحالیکه قشرهای مختلفی از جامعه به ایشان رأی دادند، از استاد دانشگاه بگیرید تا اقشار متوسط و پایین، و پایگاه رأی ایشان صرفاً یک پایگاه سنتی نیست.
رأی به پزشکیان؛ رأی به اصلاح طلبی؟
کارشناس علوم سیاسی با بیان اینکه بسیاری از افرادی که به جلیلی رأی دادند در سایه سیاست‌های اقتصادی دولت‌های هاشمی رفسنجانی و روحانی دچار فقر شده بودند، یادآور شد: این افراد آقای جلیلی را به عنوان نماد عدالت خواهی تلقی کردند، از سوی دیگر بخش بزرگی از رأی هایی که به آقای پزشکیان داده شده نیز رأی معیشتی است.
روحانی ادامه داد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مدافعان و مخالفانی داشته اما برخی از کارشناسان نیز بر این باور هستند که این اقدام، روی اقشار پایین جامعه اثرات منفی داشته و چه بسا بسیاری از کسانی که به آقای پزشکیان رأی دادند، دغدغه‌های معیشتی داشتند بنابراین اینکه بخواهیم پایگاه رأی پزشکیان را صرفاً ذیل قوم گرایی تعریف کنیم درست نیست.
وی عنوان کرد: از طرفی باید به این نکته توجه داشت که خیلی از افرادی که به عنوان اصلاح طلب رأی می‌دادند، اصلاً در این انتخابات به این جریان رأی ندادند زیرا آقای پزشکیان اساساً خود را در انتخابات اصلاح طلب معرفی نکرد و بنابراین رأی به پزشکیان رأی به اصلاح طلبی نیست اما این جریان سعی می‌کند به نفع خودش مصادره به مطلوب کند ولی به نظر می‌رسد چنین نیست.
استاد علوم سیاسی با بیان اینکه این افراد خواسته‌های مختلفی دارند، گفت: این افراد بنا به همین خواسته‌های معیشتی و یا مسائل مختلف به آقای پزشکیان رأی دادند، بنابراین در نهایت این‌طور می‌توان گفت که آقای پزشکیان گفتمان مشخصی ندارد و مرزهای گفتمانی ایشان مشخص نیست و اقشار مختلفی به ایشان رأی دادند اما آقای جلیلی دو پایگاه رأی دارد، یک پایگاه رأی اصولگرایان و یک بخشی از لایه‌های خاکستری که خواسته‌های معیشتی دارند و ایشان توانسته حدود ۱۴ میلیون رأی از این قشر جمع کند، بنابراین در ادامه باید دید این گفتمان‌ها چطور می‌توانند پاسخی به نیازهای طبقات و اقشار مختلف جامعه باشند.

بنابراین این روزها باید بیش از هر چیز به تعابیری که به کار می‌رود دقت کرد، همچنین نباید فراموش کرد که عمده سبد رأی جناحی که به زعم عده‌ای، همگی «کوته بین» و «گرفتار در سنت» هستند، مربوط به استان‌هایی از کشور است که همواره مرکز تولید فرهنگ در تاریخ ایران بوده‌اند، یعنی استان‌هایی از قبیل: خراسان‌ها، اصفهان، فارس، قم و یزد و در تهران که مرکز ابر تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خوانده می‌شود هم فاصله دو کاندیدا در حدود چهارصد هزار نفر است. این یعنی حدود ۱۴ میلیون نفر چه مطلوب ما باشد یا خیر، فارغ از «لولوسازی ها» دست به انتخاب زده‌اند و همان گروهی که طالبان و متحجر خطاب شده بودند با وجود همه هجمه‌ها توانستند در فاصله یک هفته ۴ میلیون به سبد رأی نامزد خود اضافه کنند! ۱۴ میلیونی که در آینده این سرزمین دخیل‌اند. این موضوعی است که در تحلیل کنش مردم نباید مغفول بماند چراکه در این صورت، میلیون‌ها نفر از مردمی که ایران را عاشقانه دوست دارند به چیزی متهم کرده‌ایم که منطقی برای آن وجود ندارد.
شعر بدون قافیه…
محمدرضا کائینی در همین رابطه در گفت‌وگو با فدانیک اظهار کرد: شکل‌گیری دوقطبی در آستانه انتخابات طبیعی است و اگر انتخابات بخواهد پرشور باشد باید دوقطبی شکل بگیرد اما شکل‌گیری این دوقطبی باید منزه و منفک از نسبت‌هایی باشد که بعد از انتخابات کسی آنها را گردن نمی‌گیرد.
وی با انتقاد از طالبانی خواندن رأی دهندگان در ایام انتخابات گفت: وقتی ما اشعاری میگوییم که در قافیه آن می‌مانیم، طبیعتاً بعد از انتخابات هم مجبوریم به شکل مبتذلی آن را توجیه کنیم، واقعیت این است که ما باید برای شکل دادن به دوقطبی از شیوه‌هایی استفاده کنیم که پس از انتخابات بتوانیم در توجیه آن صحبت کنیم و این از رفتارهای غیرموجهی بود که در انتخابات این دوره اتفاق افتاد.
کائینی بیان کرد: برای مثال اصفهان از شهرهای بسیار مهم و پیشروی ایران است و مهد فرهنگ و هنر و تولید فرهنگی اصفهان است؛ پس اگر قرار است اصفهان را صرفاً به این دلیل که به کاندیدای ما رأی نداده مورد اهانت قرار دهیم بعداً هم نمی‌توانیم از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم.
وی بیان کرد: به نظر من استان‌هایی که باید از لولوسازی فرهنگی می‌ترسیدند، اصفهان، قم، خراسان و فارس بودند که بیشترین نقش را در شکل‌گیری فرهنگ در تاریخ ایران داشته‌اند، اما شاهدیم که این نواحی اکثراً به جریان پیروز انتخابات رأی ندادند، بنابراین یا باید بپذیریم که طالبان تمام عرصه فرهنگی را به اشغال درآورده یا باید بپذیریم که اهالی فرهنگ و خصوصاً شهرهای فرهنگی، نسبت به جریان پیروز بی اعتنایی کرده‌اند، به همین دلیل نباید شعری گفت که در قافیه آن بمانیم. ‌


https://www.fadanik.com/?p=63833
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی فدانیک در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “«برای ایران» انگشت اتهامتان را از مردم دور کنید!

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
مدل های پالتو به رنگ سال ۲۰۲۲ رنگ آبی بنفش (very pery)
2 / 10
انواع مدل مانتو چهارخانه 
3 / 10
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
4 / 10
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
5 / 10
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
6 / 10
مدل انگشتر برلیان زنانه
7 / 10
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
8 / 10
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
9 / 10
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
10 / 10
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟

آخرین مطالب
آموزشی
اخبار روز