به روز رسانی شده در : پنجشنبه 30 فروردین 1403 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
اخبار آموزش و پرورش
1403/01/15
فدانیک

مجتبی قنبردوست در رابطه با حمله روز دوشنبه رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی ساختمان سفارت ایران در سوریه در گفت‌وگو …

مجتبی قنبردوست در رابطه با حمله روز دوشنبه رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی ساختمان سفارت ایران در سوریه در گفت‌وگو با فدانیک اظهار کرد: دلایل این اتفاق را از دو منظر می‌توان بررسی کرد، یکی تحلیل از موقعیت رژیم صهیونیستی است و دیگری، تحلیل از جانب ایالات متحده و وضعیت قدرت در حوزه بین‌الملل.
وی افزود: در وجه اول، کابینه نتانیاهو در وضعیت کما و در حال از دست دادن حیات سیاسی خود در رژیم صهیونیستی است، بنابراین این تحلیل درستی است که گفته می‌شود نتانیاهو می‌خواهد با انجام چنین اقداماتی سقوط خودش را به تعویق بیندازد و دامنه جنگ را گسترش بدهد، زیرا انجام چنین اقداماتی به نتانیاهو کمک می‌کند چند صباحی بیشتر در قدرت باقی بماند و با گسترش جنگ، فضای سیاسی داخلی رژیم متأثر شده و براندازی او عقب می‌افتد.
کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: رژیم صهیونیستی می‌خواهد به ثباتی نسبی در درون برسد تا بتواند برخی از اهدافش را محقق کند، اهدافی مانند ضربه به حماس، آزادسازی اسرا و ترور فرماندهان حماس، بنابراین نتانیاهو هم در حوزه سیاسی و هم در حوزه امنیتی دچار مخاطرات جدی شده است و به دنبال راه فراری می‌گردد. علاوه بر این در وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی، این میزان نفرت جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی از رژیم صهیونیستی بی سابقه است و هرگز به این شدت نبوده است.
قنبردوست تصریح کرد: در وجه دوم یعنی از منظر ایالات متحده، یک نکته ظریف وجود دارد و آن توجه به وضعیت فعلی آمریکاست، آمریکا در نوامبر امسال یعنی در آبان ماه، انتخابات ریاست جمهوری را در پیش دارد. در همین راستا دموکرات‌ها به دلیل اینکه نزدیک انتخابات هستند و نیاز به خبری در حوزه ارتباط با ایران، برجام و حتی ختم جنگ دارند، مذاکرات نیابتی و مبادله پیام با جمهوری اسلامی را پیگیری کرده‌اند، بنابراین دموکرات‌ها در شرایط فعلی به هیچ وجه به دنبال افزایش تنش نیستند.
وی یادآور شد: در نظرسنجی اخیر مؤسسه گالوپ در ماه مارس امسال، برای اولین بار ۵۵ درصد آمریکایی‌ها اعلام کردند که با اقدامات نظامی اسرائیل در غزه مخالف هستند و این نشان می‌دهد در چنین جامعه‌ای در آستانه انتخابات باید ملاحظاتی را در نظر گرفت.
کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه یک بازی انتخاباتی در آمریکا میان دموکرات‌ها و جمهوری خواهان وجود دارد، گفت: این بازی یک لایه ظاهری و یک لایه پنهانی دارد. لایه ظاهری بازی این است که هردو گروه در لابی‌های صهیونیستی مدام از رژیم حمایت می‌کنند، اما در افکار عمومی هردو گروه خواستار توقف جنگ و آتش بس هستند و باید توجه داشت که همه این بازی‌ها به دلیل قرار گرفتن در آستانه انتخابات است، در غیر این صورت در ظاهر و باطن حمایت از رژیم صهیونیستی را در دستور کار قرار می‌دادند، به همین دلیل در حال حاضر سناتورهای آمریکایی در لابی‌های صهیونیستی به طور علنی از ادامه حملات حرف می‌زنند اما در میتینگ‌های انتخاباتی به دنبال صلح هستند.
قنبردوست افزود: اما یک لایه پنهان وجود دارد که تفاوت جمهوری خواهان و دموکرات‌ها را نشان می‌دهد و آن این است که تاکتیک جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در شرایط فعلی متفاوت است؛ دموکرات‌هایی که در قدرت هستند به دنبال آتش بس هستند و اگرچه در حوزه نهادهای بین‌المللی و لابی‌هایی مانند آیپک از رژیم حمایت می‌کنند اما چیزی که دموکرات‌ها برای ماندن در قدرت نیاز دارند ثبات در خاورمیانه و رسیدن به آتش بس است، یعنی همان چیزی که نتانیاهو نمی‌خواهد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر جمهوری خواهان برای زمین زدن بایدن و نشان دادن ناکارآمدی او و همچنین برای پیروز شدن در انتخابات نیاز به تلاطم دارند، بنابراین در پشت پرده لایه‌های قدرت در آمریکا در موضوع رژیم صهیونیستی یک اختلاف نظر جدی وجود دارد که مبتنی بر بازی‌ها حزبی و برای رسیدن به قدرت است.
کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: از طرفی به نظر می‌رسد نتانیاهو اعتقاد دارد روی کار آمدن یک دولت جمهوری خواه در آمریکا، توانایی حفظ او در قدرت را دارد، یعنی همان چیزی که دموکرات‌های آمریکایی نمی‌خواهند.
قنبردوست تاکید کرد: همچنین در این سناریو، اوج خباثت آمریکا با بازیگری نتانیاهو در اینجاست که اگرچه رژیم در حال سقوط است و تنها بحث زمان مطرح است اما می‌دانند در صورتی که کابینه جدیدی در اسرائیل روی کار بیاید، به دنبال تطهیر رژیم صهیونیستی می‌رود و همه این جنایات را به گردن نتانیاهو خواهند انداخت؛ در صورتی که این جنایات، جنایت‌های رژیم صهیونیستی است نه شخص نتانیاهو.
وی بیان کرد: صهیونیست‌ها فعلاً تا جایی که بتوانند با خباثت و وحشی گری نتانیاهو جلو می‌روند تا بتوانند اسیر آزاد کنند و حماس را شکست بدهند اما وقتی به بن بست خوردند، برنامه این است که نتانیاهو سقوط می‌کند و سپس کابینه جدید در اسرائیل همه این جنایت‌ها را به گردن یک شخص یعنی نتانیاهو می‌اندازند و همه رسانه‌های تحت سلطه صهیونیسم نیز این را برجسته خواهد کرد، حتی ممکن است دست به محاکمه نتانیاهو نیز بزنند تا شاید بخشی از این خباثت و جنایات را از دامن خود پاک کنند.
کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: بنابراین اگرچه تفاوت ذاتی میان دموکرات‌ها و جمهوری خواهان وجود ندارد اما تاکتیک‌های آنان متفاوت است و باید این نکته را در تحلیل‌ها در نظر گرفت. در این نگاه، نتانیاهو به دنبال تحقق اهداف جمهوری خواهان است زیرا احساس می‌کند که این گروه می‌توانند او را حفظ کنند.
قنبردوست در خصوص استراتژی اصلی جمهوری اسلامی در مواجهه با اسرائیل گفت: استراتژی اصلی ایران این است که وارد درگیری در منطقه نشود، مخصوصاً برای اسرائیلی که در حال دست و پا زدن و نابودی است، به همین دلیل همین مدل استفاده از ظرفیت نیروهای نیابتی توسط جمهوری اسلامی برای زمین زدن رژیم کافی است.
وی افزود: برای واکنش به حمله اخیر صهیونیست‌ها نباید عجله کرد، زیرا حلقه‌های تکمیلی سقوط رژیم در پیش است و آنها حتی اعتبار جعلی خود را در نهادهای بین المللی از دست داده‌اند.
کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: به اعتقاد من در اتفاقی که افتاد جمهوری اسلامی پاسخ خواهد داد و اعلام خواهد کرد که در پاسخ به حمله صهیونیست‌ها بوده است زیرا حساب حمله به سفارت با موارد گذشته متفاوت است اما اینکه این پاسخ در کجا و به چه صورت باشد جای بحث دارد. به نظر من جمهوری اسلامی با تدبیر مثل گذشته هیجانی نخواهد شد و به زودی پاسخ خواهد داد زیرا فضای آن در سطح بین‌المللی نیز وجود دارد.


https://www.fadanik.com/?p=59867
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی فدانیک در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “رد پای بازی‌های انتخاباتی آمریکا در حمله به کنسولگری ایران

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
مدل های پالتو به رنگ سال ۲۰۲۲ رنگ آبی بنفش (very pery)
2 / 10
انواع مدل مانتو چهارخانه 
3 / 10
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
4 / 10
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
5 / 10
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
6 / 10
مدل انگشتر برلیان زنانه
7 / 10
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
8 / 10
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
9 / 10
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
10 / 10
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟

آخرین مطالب
آموزشی
اخبار روز