به روز رسانی شده در : جمعه 29 تیر 1403 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
اخبار آموزش و پرورش
1400/05/16
فدانیک

معبد آپولو، یکی از معابدی است که توریست های بسیاری را از سراسر جهان جذب می کند. این معبد در کشور ترکیه قرار دارد. این معبد داستانی را بازگو می کند که افراد محلی، همیشه آن را برای توریست ها بازگو می کنند. نام این معبد هم از افسانه ها آمده است. این معبد در شهر دیدیم در ترکیه واقع شده است و یکی از مهمترین مکان های توریستی این کشور به حساب می آید.


معبد آپولو کجاست؟ افسانه های معبد آپولو

معبد آپولو، یکی از معابدی است که توریست های بسیاری را از سراسر جهان جذب می کند. این معبد در کشور ترکیه قرار دارد. این معبد داستانی را بازگو می کند که افراد محلی، همیشه آن را برای توریست ها بازگو می کنند. نام این معبد هم از افسانه ها آمده است. این معبد در شهر دیدیم در ترکیه واقع شده است و یکی از مهمترین مکان های توریستی این کشور به حساب می آید.

در ادامه مطلب به مکان دقیق تر این معبد اشاره خواهیم کرد، و در مورد داستان های مربوط به آن، سخن می گوییم.

 

 

معبد آپولو در کجا قرار دارد؟

معبد آپولو در شهر دیدیم واقع در ترکیه می باشد. شهر دیدیم به عنوان یکی از بهشت های ترکیه محسوب می شود و دارای تاریخ کهنی است که متخصصان تاریخی را به خود جذب می کند. این شهر به علاوه معبد آپولو، مکان های تاریخی و گردشگری بیشتری نیز دارد، اما می توان گفت که معبد آپولو، یک سر و گردن از باقی آنها بالاتر است. بنای آپولو، در اقامتگاه اژه ای شهر دیدیم قرار گرفته است.

 

معبد آپولو  در  ترکیه

 

وضعیت کنونی معبد آپولو

معبد آپولو، در زمان کنونی به یک ویرانه باستانی تبدیل شده است؛ اما بر خلاف انتظار هنوز می توان شکل و شمایل کامل معبد را از ستون های به جا مانده از آن تصور کرد.

علت ویرانه شدن این معبد، زلزله ای بود که در سال ۴۹۴ پیش از میلاد اتفاق افتاد.

اکنون تنها چیزی که از این معبد به جا مانده است، ستون های بلند آن و پله هایی است که دور تا دور آن ساخته شده اند. البته هنوز آثاری از دیوار های این معبد باقی مانده است و مکان دیوار ها را در گذشته که معبد ویرانه نشده بود، نشان می دهد.

این معبد بدون توجه به این که ویرانه شده است، بسیار زیبا است و افراد بسیاری برای عکس برداری از این معبد، راهی شهر دیدیم در ترکیه می شوند.

باستان شناسان بسیاری نیز از این مکان دیدن می کنند، و آن را از نظر ساختاری و تاریخی، مورد بررسی قرار می دهند.

ستون های به جا مانده از این معبد، به رنگ خاکستری هستند، اما به تازگی در این ستون ها، رگه هایی کشف شده است که در آنها، رنگ آبی، قرمز و برخی رنگ های دیگر به جا مانده است.

بر طبق گفته محققان و باستان شناسان، این معبد در گذشته به رنگ خاکستری نبوده است، بلکه بیشتر آن به رنگ آبی یا قرمز بوده است.

بر طبق گفته باستان شناسان، این معبد یک معبر ورودی داشته است، در بخشی از آن نیز گچ بری هایی وجود داشته که به شکل مار بوده اند، البته بخش هایی از این گچ بری ها هنوز هم قابل مشاهده هستند. برخی پژوهشگران بر این باور هستند که این گچ کاری ها به مدوسا، که یکی از اسطوره های یونانی است، مربوط می شود.

 

داستان و افسانه های مربوط به معبد آپولو

در افسانه ها آمده است که یکی از معشوقه های زئوس، به نام لتو، از زئوس باردار می شود. لتو، به خاطر ترس از همسر زئوس، که هرا نام داشت، مجبور می شود در حالی که باردار است، به جزیره ای به نام دلوس فرار کند.

لتو، دو فرزند دو قلو به نام های آرتمیس و آپولو را در جزیره دلوس به دنیا آورد. نام این معبد، از نام آپولو، یکی از فرزندان زئوس گرفته شده است.

 

 

از آپولو به عنوان خدای نور یاد می کنند، به این دلیل که در هنگام تولدش، خورشید طلوع کرد و نوری در آسمان دیده می شد.

آپولو مهارت های بسیار زیادی داشت. یکی از دوستان آپولو، چوپانی به نام برانچوس بود. آپولو و برانچوس، زمان های زیادی را با هم سپری کردند و به هم نزدیک تر شدند؛ تا اینکه آپولو تصمیم گرفت مهمترین و بهترین مهارت خود را، به برانچوس یاد بدهد.

آپولو به برانچوس، بزرگترین مهارت خود را که پیشگویی و اطلاع از آینده بود، آموزش داد و برانچوس نیز از آن به بعد، می توانست که آینده را پیش بینی کند و زندگی اش به نحوی دگرگون شد.

برانچوس برای قدر دانی از کاری که آپولو انجام داد و به او یاد داد که آینده را پیش بینی کند، معبدی را به نام آپولو در منطقه ای که امروزه به آن، شهر دیدیم کشور ترکیه گفته می شود، بنا نهاد.

این بنا نشانه قدر دانی و علاقه برانچوس به بهترین دوست خود، یعنی آپولو بود.

آپولو به دختری به نام دافنه علاقه مند بود. در افسانه های یونانی، اروس خدای عشق است. آپولو به دلیل به سخره گرفتن خدای عشق، اروس، باید بهایی پرداخت می کرد.

اروس تیری ساخت که باعث عشق ابدی می شد، سپس تیر دیگری ساخت که بر خلاف تیر قبلی، از بروز عشق و علاقه خودداری می کرد.

اروس تیری را که باعث عشق ابدی به شخصی می شد را به آپولو زد، سپس تیر دیگر را که از عشق و علاقه یافتن به کسی جلوگیری می کرد، به دافنه زد. بر این اساس آپولو همیشه عاشق و دلباخته دافنه بود، اما دافنه هیچ علاقه ای به او نشان نمی داد و همیشه از آپولو فرار می کرد.

در ادامه این افسانه گفته می شود که دافنه، از اینکه آپولو همیشه او را تعقیب می کند خسته شده است و از خدایان کمک خواسته است. خدایان طبیعت که صدای دافنه را شنیدند، به فریادش رسیدند و دافنه را به درخت برگ بو تبدیل کردند.

چندی پیش گفتیم، گچ بری هایی که نماد مارهای مدوسا هستند، در بخش هایی از معبد آپولو دیده می شوند. بر اساس داستان ها و افسانه ها، از مدوسا به عنوان نگهبان معبد آپولو یاد شده است.

البته آتنا، یکی از خدایان یونانی، فرزند زئوس را تشویق کرد تا مدوسا را به قتل برساند.

مدوسا به عنوان یکی از رعب آور ترین هیولاهای یونانی شناخته می شود؛ و افسانه ها می گویند هر کس که به صورت مدوسا نگاه کند، به سنگ تبدیل خواهد شد. از این رو از نماد ها و مجسمه های صورت مدوسا، در ساختن این معبد و معابد دیگری استفاده شده است، تا علامت هشدار برای دیگران باشد.

 

جالب است بدانید که در اطراف معبد آپولو نیز، درختان برگ بو کاشته شده اند که نشانه عشق آپولو به معشوقه اش، دافنه هستند.

این داستان، در ذهن بسیاری از باستان شناسان و مردم محلی، ماندگار شده است و به عنوان یکی از معروف ترین داستان های مرتبط با معابد شناخته می شود.

 

آیا معبد آپولو در حال مرمت و بازسازی است؟

هم اکنون چندین سال است که پایه های فلزی در ساختار این معبد نصب شده اند، زیرا ممکن است که ویرانه های این معبد فرو بریزند؛ این پایه ها و ساختار های فلزی، معبد را به طور پایدار در جای خود نگه می دارند.

در حال حاضر، تیمی در حال مرمت و بازسازی معبد آپولو می باشد. این تیم، متشکل از افراد بسیار حرفه ای و با تجربه هستند، زیرا این معبد از نظر تاریخی ارزش بسیار بالایی دارد و هرگونه خطای انسانی، می تواند خسارتی را وارد کند که قابل جبران نخواهد بود.

ستون های فلزی متصل به معبد آپولو، جهت بازسازی مستقر شده اند. بعد از پایان یافتن فرایند مرمت و بازسازی، این ستون ها برداشته می شوند و امکان مشاهده این اثر باستانی، بدون وجود این پایه ها و ستون های فلزی، وجود خواهد داشت.

 

 

معبد آپولو در دوران باستان

در دوران باستان، در این معبد مراسم های شبانه ای برگزار می شد. این مراسم، توسط تمدن ایونیایی، که یکی از تمدن های بسیار قدیمی است، انجام می شد.

محققان دوران باستان، می گویند که هدف از اجرای مراسم شبانه در معبد آپولو، خبر دار شدن از آینده بود. کاهنان معبد به همراه سایر افرادی که در این مراسم حضور پیدا می کردند، در حالی که آواز هایی مربوط به پرستش آپولو، که خدای نور است، می خواندند.

مردم به همراه کاهنان، مشعل به دست وارد معبد می شدند. سپس کاهنان معبد در حالت خلسه فرو می رفتند و چیزهایی را بر زبان می آوردند، که به عقیده تمدن ایونیایی، سخنانی است که آپولو، خدای نور به آنها الهام می کند، و با این روش به مردم این تمدن، درباره آینده و اتفاقات پیش رو، هشدار می دهد.

 

 

مکان های گردشگری نزدیک به معبد آپولو

اگر کسی قصد سفر به شهر دیدیم را داشته باشد، و بخواهد که از معبد آپولو دیدن کند، پیشنهاد میشود که از مکان های گردشگری نزدیک آن نیز، دیدن کند.

معبد آتنا، یکی دیگر از معابد شهر دیدیم است، و برای آتنا، خدای جنگ و جنگاوری ساخته شده است. اگر قصد دیدن معبد آپولو را دارید، حتما به معبد آتنا هم سر بزنید.

موزه سیده، یکی دیگر از مکان هایی است که در صورت رفتن به معبد آپولو، می توانید به آن هم سر بزنید.

استیت آگورا، یکی دیگر از مکان های تاریخی و گردشگری سیده است. این ساختمان باستانی دو طبقه داشته است و شواهد تاریخی نشان می دهند که از آن، به عنوان کتابخانه استفاده می شد. در استیت آگورا، مجسمه هایی از نمسیس به چشم می خورد.

نمسیس، یکی از خدایان یونانی است که به عنوان خدای سرنوشت شناخته می شود. بیشتر گردشگرانی که قصد دیدن معبد آپولو را دارند، از استیت آگورا نیز دیدن می کنند.


https://www.fadanik.com/?p=8940
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی فدانیک در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “معبد آپولو در ترکیه

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
مدل های پالتو به رنگ سال ۲۰۲۲ رنگ آبی بنفش (very pery)
2 / 10
انواع مدل مانتو چهارخانه 
3 / 10
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
4 / 10
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
5 / 10
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
6 / 10
مدل انگشتر برلیان زنانه
7 / 10
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
8 / 10
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
9 / 10
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
10 / 10
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟

آخرین مطالب
آموزشی
اخبار روز