به روز رسانی شده در : پنجشنبه 24 خرداد 1403 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
اخبار آموزش و پرورش
1403/03/22
فدانیک

به گزارش خبرگزاری فدانیک، رسانه‌های آزاد، روزنامه‌ها و مطبوعات در هر جامعه‌ای از ارکان توسعه و دموکراسی به‌شمار می‌آید، بر …

به گزارش خبرگزاری فدانیک، رسانه‌های آزاد، روزنامه‌ها و مطبوعات در هر جامعه‌ای از ارکان توسعه و دموکراسی به‌شمار می‌آید، بر این اساس خبرگزاری فدانیک، مرور عناوین مطبوعات کشور را به‌صورت روزانه در دستور کار خود دارد.
روزنامه ایران در صفحه نخست امروز خود با تیتر «تحقق وعده یک میلیون شغل در سال» نوشت: سرپرست ریاست جمهوری روز گذشته در جلسه شورای‌عالی اشتغال، ضمن قدردانی از تلاش همه دستگاه‌های اجرایی در انجام وظایف و تکالیف محوله در زمینه اشتغالزایی، دستاوردهای دولت در کاهش نرخ بیکاری و رشد قابل توجه اشتغال‌آفرینی را مرهون پیگیری‌های مجدانه و اهتمام ویژه رئیس جمهور شهید دانست و گفت‌: آیت‌الله رئیسی ایجاد یک میلیون شغل در سال را علاوه بر تکلیف قانونی مستند به برنامه ششم توسعه، نیاز ضروری کشور می‌دانست و با حساسیت و پیگیری ویژه به دنبال تحقق آن بود. خوشبختانه نگاهی به آمارهای ارائه شده در این زمینه نشان می‌دهد که دولت مردمی توانسته است به وظیفه و وعده خود در این عرصه عمل کند.پیش از سخنان سرپرست ریاست جمهوری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ارائه گزارشی تفصیلی از عملکرد دولت مردمی در ایجاد اشتغال در کشور از جمله ایجاد ۲ میلیون و ۷۲۱ هزار و ۶ فرصت شغلی در کشور از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۲، ثبت رکورد کاهش نرخ بیکاری در ۲۵ استان و کاهش نرخ بیکاری کل کشور از ۹.۲ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۸.۱ درصد تا پایان سال ۱۴۰۲ پرداخت و «احیای بیش از ۹ هزار واحد تولیدی راکد»، «توسعه نظارت بر اشتغال»، «ابلاغ ایجاد یک میلیون شغل در سال به دستگاه‌های اجرایی»، «پرداخت بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌آفرینی»، «افزایش ایجاد مشاغل خانگی با تسهیل صدور مجوزها»، «افزایش اعلام فرصت‌های شغلی در سکوهای داخلی»، «تسهیل صدور مجوز کسب و کارها در درگاه ملی»، «مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی» و «افزایش مؤثر حداقل دستمزد» را از جمله عوامل مؤثر در موفقیت دولت در زمینه اشتغالزایی عنوان کرد.

روزنامه کیهان در صفحه نخست امروز خود با تیتر «موفقیت‌ها و دستاوردهای شهید رئیسی که باید ادامه پیدا کند» نوشت: به گزارش کیهان، دولت سیزدهم از همان ابتدای فعالیت به اهمیت توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز کشور در کاهش خام‌فروشی، مقاوم‌سازی اقتصاد و بی‌اثرسازی تحریم‌ها پی برد و توجه ویژه‌ای به این حوزه داشت. این دولت از همان سال ۱۴۰۰ اولویت اصلی‌اش در بخش‌های مختلف اقتصادی را تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمامی دانست که بعضی از این پروژه‌ها حتی بیش از چند دهه بلاتکلیف مانده بودند. به سرانجام رساندن پروژه‌های نیمه‌تمام از این جهت مهم است که در اغلب آن‌ها، سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای از منابع بیت‌المال انجام شده، اما به دلیل تکمیل‌نشدن، امکان بهره‌برداری و بازگشت سرمایه وجود ندارد. به پایان رساندن این پروژه‌ها در صنعت نفت اهمیت بیشتری دارد؛ چراکه اجرای پروژه‌های نفتی، معمولاً سرمایه‌گذاری‌های چندمیلیارد دلاری لازم دارد و با بهره‌برداری از آنها، علاوه‌بر آنکه سرمایه‌گذاری انجام شده زنده می‌شود، با افزایش ظرفیت تولید، درآمدهای کشور هم افزایش یافته و تولید ناخالص داخلی بالا می‌رود.
بنابراین وزارت نفت دولت سیزدهم با تکیه بر دستور رئیس‌جمهور شهید، تکمیل این طرح‌ها را به‌شکلی در دستور کار قرار داد که به‌گفته جواد اوجی، وزیر نفت، در عمر ۳۳ ماهه این دولت، ۱۳۲ طرح نیمه‌تمام نفتی با سرمایه‌گذاری ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به بهره‌برداری رسید و در ادامه نیز برای استمرار زنجیره ارزش در صنعت نفت به‌عنوان پیشران اقتصادی کشور، ۵۰ طرح جدید به ارزش ۴۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار آغاز شد. ازجمله این طرح‌ها می‌توان به بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی پس از تعللی ۲۲ ساله، گشایش پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، بهره‌برداری از فاز دوم پالایشگاه آبادان و… اشاره کرد که درآمد بالایی برای کشور به همراه داشته‌اند.

روزنامه جوان در صفحه نخست امروز خود با تیتر «اصلاح‌طلبان منتظر شگفتی‌اند یا این اسم رمز فتنه دیگری است؟!» نوشت: امروز (سه‌شنبه) طبق وعده قرار است آقای عبدی در یادداشتی در روزنامه اعتماد بنویسد که «چرا باید به پزشکیان رأی داد.» آقای عبدی را از جهت فراوانی یادداشت‌هایی که در نقد وضع موجود می‌نویسد و در اغلب آن‌ها راهکاری هم ارائه نمی‌دهد و کشور را به این دلیل که مطابق میل او اداره نمی‌شود، در قعر فلاکت می‌بیند، می‌توان «سیاه‌نمای اعظم اصلاح‌طلبان» نامید. او هم معتقد به تغییر کلی ساختارهاست. اکنون چرا او رأی به پزشکیان را مهم می‌داند؟! اگر فقط از این جهت که پیروزی او مدیران بیکار اصلاحات را به سر کار بازمی‌گرداند، باید به او رأی داد (با آنکه بیشترشان در سطوح میانی همچنان بر سر کارند)، این چه ارتباطی به تغییر ساختارها دارد؟ و اگر می‌دانند که نمی‌توانند با پزشکیان ساختارها را زیرورو کنند، همچنان که با خاتمی و روحانی نتوانستند و فقط انتظار شکست او را می‌کشند ولی به دلیل دیگری از همین‌حالا پیروزی قطعی او را وعده می‌دهند، این دلیل چیزی نیست جز دعوت به یک فتنه دیگر!آقای عبدی در نوشته‌ای مدعی شده است «اگر گمان رسمی این بوده که پزشکیان شانسی ندارد و فقط مشارکت را اضافه می‌کند، پیشنهاد می‌کنم فوری او را از بازی انتخاب خارج کنید تا خطای ۷۶ و ۹۲ تکرار نشود، چون به احتمال فراوان در دور اول تمام است.» گیریم که کار تمام شد، با یک «شخص» چگونه می‌خواهید سه دهه نظریه‌پردازی خود را در نفی اثرگذاری اشخاص بدون تغییر ساختارها، اصلاح کنید؟!

روزنامه وطن امروز در صفحه نخست امروز خود با تیتر «کارنامه معیار است» نوشت: «به گذشته شخص نگاه کنید. کارآمدی را با حرف نمی‌شود تشخیص داد»؛ این جمله بخشی از توئیت اخیر صفحه KHAMENEI.IR درباره دقت در انتخاب کاندیداهای ریاست‌جمهوری است که بازتاب بسیاری در فضای مجازی یافته است. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ تصریح کرده بودند: «در انتخاب باید دقت کرد. من تأکید می‌کنم به وعده و حرف نمی‌شود اطمینان کرد. ما نسبت به دیگران هم همین حرف را می‌زنیم؛ نسبت به خارجی‌ها که مدام حرف و وعده تحویل ما می‌دهند. من به مسؤولان محترم در همین قضایای هسته‌ای که در جریان است، همیشه همین را می‌گویم که به حرف و وعده اعتماد نکنید؛ به عمل کار برآید؛ به حرف زدن و به گفتن و به وعده دادن نمی‌شود اعتماد کرد؛ در مسائل مهم کشور هم همین جور است. خب! حرف، آسان است؛ هر کسی می‌آید یک ادعایی می‌کند، یک وعده‌ای می‌دهد، یک حرفی می‌زند؛ به اینها نمی‌شود اعتماد کرد؛ باید نگاه کرد و دید آیا یک عملی در گذشته این شخص وجود دارد که این وعده را تأیید کند و تصدیق کند، یا نه؛ چنانچه وجود داشت، می‌شود به او اعتماد کرد، و الا نه! بنابراین کارآمدی را با حرف نمی‌شود تشخیص داد». این فرمایشات رهبر انقلاب نشان می‌دهد از نگاه ایشان، کاندیدای باتجربه، دارای سوابق و کارنامه اجرایی موفق، می‌تواند گزینه درست برای انتخاب در انتخابات دوره چهاردهم ریاست‌جمهوری باشد.

روزنامه شرق در صفحه نخست امروز خود تیتر «مردی شبیه هیچکس» را برگزید و نوشت: پس از بعدازظهر یکشنبه که اسامی نامزدهای تأیید صلاحیت شده برای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد و مسعود پزشکیان توانست از فیلتر شورای نگهبان بگذرد، موجی از شور و امید در فضای رسانه‌ای و سیاسی کشور شکل گرفته است. هرچند بروز و ظهور این شور و امید در بستر جامعه و افکار عمومی کم رنگ تر جلوه کرده، اما به باور ناظران و تحلیلگران، ظرفیت مسعود پزشکیان به قدری جدی است که علاوه بر آنکه می‌تواند جدی‌ترین رقیب انتخاباتی برای پنج نامزد اصولگرا باشد، هم زمان خواهد توانست بخشی از آرای جامعه را که با صندوق رأی قهر کرده بودند، مجاب به مشارکت کند. هرچند در مقابل طیفی هم قائل به استفاده از ظرفیت پزشکیان برای گرم‌تر شدن رقابت‌های انتخاباتی و افزایش مشارکت هستند و پیرو آن شانسی برای پیروزی اش متصور نیستند. ناگفته نماند که طی دو روز اخیر فضای سیاسی و رسانه‌ای منتسب به جریان اصلاحات حمایت تمام قد و جدی از مسعود پزشکیان به عمل آورده است و دیگر خبری از اختلاف نظر یا تضاد آرا در خصوص حمایت از او وجود ندارد. این در حالی است که در اردوگاه اصولگرایی این یکدستی مشاهده نمی‌شود و هر بخشی از ظرفیت سیاسی و رسانه‌ای طیف راست به حمایت از یکی از پنج نامزد اصولگرا اختصاص پیدا کرده است؛ نکته‌ای که نگرانی بخشی از طیف اصولگرا را به دنبال داشته و در همین راستا باور دارند خروجی تأیید صلاحیت شورای نگهبان و قرار گرفتن مسعود پزشکیان به تنهایی در برابر پنج نامزد اصولگرا به نفع جریان اصلاحات خواهد بود.

روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه نخست امروز خود با تیتر «پمپاژ نفتی به چین» نوشت: صادرات نفت ایران به چین در ماه مه، رکورد هفت‌ماهه خود را شکست. پکن در طول این ماه، روزانه معادل یک‌میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه نفت‌خام از تهران خریداری کرده است. به لطف مشتریانی مانند چین، مبادلات نفتی افزایش داشته و این روند موجب شده است ایران در سال گذشته میلادی رکورد افزایش تولید اوپک را ثبت کند. همچنین شواهد نشان می‌دهد پاکستان با نادیده گرفتن تهدیدها به اجرای پروژه مشترک خط لوله انتقال گاز میان دو کشور، مصمم است. به گزارش بلومبرگ، بلوک کشورهای تحریم‌شده توسط آمریکا، دارای پتانسیل برقراری تجارت دو و چندجانبه با یکدیگر هستند تا بتواند از آنها در برابر جنگ اقتصادی واشنگتن محافظت کند. این موارد به معنی آن است که رئیس‌جمهور بعدی ایران حداقل در صادرات نفت‌خام برای حفظ شرایط فعلی کار چندان دشواری نداشته باشد.


https://www.fadanik.com/?p=62687
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی فدانیک در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “کارنامه معیار است

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
مدل های پالتو به رنگ سال ۲۰۲۲ رنگ آبی بنفش (very pery)
2 / 10
انواع مدل مانتو چهارخانه 
3 / 10
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
4 / 10
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
5 / 10
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
6 / 10
مدل انگشتر برلیان زنانه
7 / 10
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
8 / 10
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
9 / 10
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
10 / 10
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟

آخرین مطالب
آموزشی
اخبار روز