به روز رسانی شده در : چهارشنبه 2 خرداد 1403 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
اخبار آموزش و پرورش
1400/02/19
فدانیک

امروز دیگر کمتر کسی در مورد تاثیر مثبت یوگا بر سلامت روانی و فیزیکی انسان تردید دارد. فعالیتی که در کنار انواع حرکات کششی و استقامتی و فایده فراوان برای جسم، تمرکز زیادی هم روی آرامش روان فرد دارد .


فدانیک: امروز دیگر کمتر کسی در مورد تاثیر مثبت یوگابر سلامت روانی و فیزیکی انسان تردید دارد. فعالیتی که در کنار انواع حرکات کششی و استقامتی و فایده فراوان برای جسم، تمرکز زیادی هم روی آرامش روان فرد دارد. تحقیقات فراوان دانشگاهی در این زمینه ثابت کرده‌اند تنها ۲۰ دقیقه پرداختن به این تمرین باستانی در روز، تغییرات چشمگیری در سطح انرژی و اضطراب فرد خواهد گذاشت. با وجود تمام این حقایق، پرطرفدار بودن یوگا بین سلبریتی‌های پرکار و پرمشغله اصلا عجیب به نظر نمی‌رسد. در واقع شاید رواج این فعالیت در میان تمام گروه‌هایی که زندگی به نسبت پر استرسی دارند، کاملا طبیعی قلمداد شود.

یوگا چیست؟

یوگا تمرین حرکتی ذهنی بدن می باشد. حرکات این ورزش هر دو عامل جنبش و کنترل تنفس و تمرکز را در بر دارد. بسیاری از فواید یوگا شبیه به تای چی و یا هنرهای رزمی است، بسیاری از مربیان در طول زمان، این ورزش را شکل داده اند. به طوری که حتی بسیاری از مدارس ، یوگا منحصر به فرد خود را تعلیم می دهند.

 

معنی یوگا

باید بدانید که یوگا از ریشه کلمه سانسکریت YUJ گرفته شده که معنی آن اتحاد می باشد. در واقع یک بین تن و روان و حتی نیروهای مثبت و منفی وجودی انسان اتحادی غیرقابل باور به وجود می آورد. مدرسه یوگا ایجنگر یوژ را به عنوان « پیوستن یا ادغام تمام جنبه هـای فردی – بـدن بـا ذهـن و ذهـن بـا روح » برای رسیدن به یک زندگی شـاد، متعادل و مفید تعریف می کند.

آن هـا ادعا مـی کنند هدف نهـایی یـوگـا، رسیدن به کالیالی (رهـایی یا آزادی نهـایی) اســت.

یوگا تمرین حرکتی ذهنی بدن می باشد. حرکات این ورزش هر دو عامل جنبش و کنترل تنفس و تمرکز را در بر دارد . بسیاری از فواید یوگا شبیه به تای چی و یا هنرهای رزمی است ، بسیاری از مربیان در طول زمان، این ورزش را شکل داده اند. به طوری که حتی بسیاری از مدارس ، یوگا منحصر به فرد خود را تعلیم می دهند .

 

تاریخچه یوگا

یوگا ورزشی جسمی و روانی است که در شبه قاره هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقاً چگونه به وجود آمده ناممکن است. چرا که تاریخ شکل‌گیری یوگا به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد.

یوگ هـا طی هزاره هـا این رشته را به دانش آموزان خود منتقل کردند و بسیاری از مدارس مختلف آموزش یـوگـا گسترش یافتند.

اولین اثر ضبط شده حرکات یـوگـا و یکی از قدیمـی ترین متون موجود، به طور کلی تصور مـی شود که توسط پاتـانجـالی، مریم یوجی هند که در حدود ۲۰۰۰ تـا ۲۵۰۰ سال پیش زندگی کرده بود، نوشته شده اســت.

پاتـانجی بـا نوشتن سوتـاتـای یـوگـا ( sutra به معنای «موضوع» در سانسکریت) اســت که اصول، فلسـفـه و شیوه آموزش یـوگـا هستند که هنوز هم دنبـال مـی شوند.

اما نکته قابل توجه درباره افراد مشهور علاقمند به یوگادر این مقاله، پایبندی و اعتقاد راسخ آن‌ها به این فعالیت ورزشی است. در حقیقت برای این ستاره‌ها، یوگا تنها یک تمرین ورزشی نیست و به عنوان یک فلسفه زندگی به آن نگاه می‌شود.
مگان مارکل آن را از مادرش آموخت، مایلی سایرس برای پیشرفت سلامت روانی‌اش به سراغش رفته است و آدام لواین عقیده دارد به کمک آن توانایی تصمیم‌گیری‌اش را بهبود بخشیده است. در ادامه با هم هفت سلبریتی علاقمند و پایبند به یوگا را بهتر می‌شناسیم.

مایلی سایرِس

خواننده تِرک رکینگ بال و ستاره مورد توجه این روز‌های موسیقی پاپ از طرفداران پروپا قرص یوگا به حساب می‌آید. مایلی البته علاقمند به فرم خاصی از یوگا به نام آشتانگا می‌باشد. این فرم خاص از یوگا از حرکات سریع و تکرار شونده تشکیل شده است و به تنفس هماهنگ با حرکات بدن احتیاج دارد. آشتانگا فرم رایجی از یوگا به حساب می‌آید و همانگونه که مایلی به کرات در مورد آن حرف زده است، تاثیر قابل توجهی در سلامت جسم و ذهن فرد دارد.
مایلی در صفحه اینستاگرامش در این باره نوشت:” روی زمین به پشت دراز می‌کشم و به سبب این نزدیکی به زمین احساس تواضع می‌کنم… تنها ۱۰ ثانیه در این حالت همچنانکه فشار جاذبه را حس می‌کنی، به کسانی فکر کن که از آن‌ها سپاسگزار هستی… قدرشناسی کلید زندگی بدون اضطراب است. “

جاستین تیمبرلیک و جسیکا بیِل
ظاهرا انجام حرکات یوگا از رایج‌ترین فعالیت‌های هفتگی این زوج مشهور می‌باشد. جسیکا البته در این زمینه حرفه‌ای‌تر است و او حالا ۱۰ سال است که از تاثیرات مثبت یوگا در زندگی‌اش سود می‌برد. ظاهرا هدف اصلی جسیکا بیل از پرداختن به یوگا، برقراری نظم و دیسیپلین در زندگی‌اش بوده است.
 این بازیگر و مدل آمریکایی در گفتگویی در این باره گفت:” در ابتدا با خودم فکر می‌کردم من هیچ‌وقت نمی‌توانم این حرکات خارق‌العاده را درست انجام دهم… البته هنوز هم نمی‌توانم، اما حالا درک کرده‌ام که در این فعالیت در حال رقابت با کسی نیستم. من دوست دارم این فعالیت را به زنان و مردان بیشتری معرفی کنم و این همه‌گیری یوگا به شدت برایم امیدوارکننده است. “

مگان مارکل
زمانیکه مادر شما یک مربی یوگاست، علاقمندی به این فعالیت به نوعی در تقدیر شما قرار دارد. مگان از هفت سالگی تمرینات کششی و تنفسی انجام می‌داد، اما کشف علاقه شدیدش به یوگا تا چند سال بعد از مدرسه اتفاق نیافتاد.
مگان مارکل
دوشِس ساسکس و بازیگر سابق سریال سوتز درباره ارتباطش با یوگا به Best Health گفت:” من از بچگی تقلای زیادی برای انجام حرکات خاص یوگا انجام می‌دادم و مادرم همیشه به من
می‌گفت که نگران نباشم و بالاخره تمرینات مختص خودم را خواهم یافت. زمانیکه به کالج رفتم پیش‌بینی مادرم درست از آب درآمد و دیگر وقت صرف کردن برای یوگا به فعالیت ثابتم تبدیل شد. در حال حاضر تمریناتم تنوع فراوانی دارد، ولی حتما چند مرتبه در هفته برای یوگا وقت صرف می‌کنم، به خصوص هات یوگا. “

آدام لِواین
خواننده اصلی گروه مارون فایو هم سال‌هاست که از یوگا برای بدست آوردن آرامش جسم و روانش بهره می‌گیرد. معروف است که آدام در تمام کنسرت‌های گروه مارون فایو اتاق ویژه‌ای برای تمرکز و انجام حرکات یوگا دارد و به قول خودش پیش از اجرا، گاه در این اتاق با تمرکز مرکز ثقل بدنش را باز می‌یابد. تعلق خاطر همیشگی آدام لواین به دیسیپلین و نظم درونی حالا برای او آرامش به ارمغان آورده است.
آدام در گفتگویی با مجله Men’s Health گفت:” من از آن دسته آدم‌هایی هستم که نمیتوانند صاف بنشینند. من معمولا خیلی زود خودم را ولو می‌کنم. یوگا به من کمک کرد تا متمرکزتر باشم و تصمیاتی به مراتب صحیح‌تر بگیرم و به نظر من این نتیجه تصفیه و پالایش ذهنتان است. “

جسیکا آلبا
این بازیگر مشهور آمریکایی هم طرفدار یوگا است، اما سبک خاص خودش را در تمرینات دارد و کار با وزنه‌های سبک را به حرکات همیشگی و ثابت این فعالیت ورزشی افزوده است. جسیکا در این باره می‌گوید:” من کلاس‌های هات یوگا را اگر با سرعت مناسبی انجام شود، به هرچیز دیگری ترجیح می‌دهم و معمولا به آن تمریناتی با وزنه‌های سبک اضافه می‌کنم. علاوه بر این‌ها من همیشه ترجیح می‌دهم یا یک دوست تمرین کنم و به نظرم به این طریق بسیار لذت‌بخش‌تر است. “
جسیکا آلبا
جالب است بدانید جسیکا آلبا به تازگی فرزندانش را هم برای پیوستن به این راه تشویق می‌کند و او حالا مشغول آموزش این ورزشکاران کوچک است. یک سال پیش بود که آلبا ویدئویی از انجام حرکات یوگا توسط خود و دخترش هیوِن را در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت.

میراندا کِرر
این مدل سابق ویکتوریا سکرت از معتقدین جدی یوگا محسوب می‌شود. میراندا از علاقمندان به سبک کوندالینی یوگا یه حساب می‌آید و بر اساس گفته‌های خودش آشنایی او با این فرم یوگا به ۱۸ سالگی و یک مرکز یوگا در ساحل استرالیا بازمی‌گردد.
میراندا کِرر
میراندا در بلاگ شخصی‌اش در این باره چنین می‌گوید:” من حالا بیشتر از دو دهه است که به این فعالیت مشغول هستم و این زمان طولانی برای من ارتباط بهتر ذهن و جسم را به ارمغان آورد. علاوه بر آن تمرینات ورزشی روزانه و مستمر، کمک قابل توجهی برای حفظ آرامش به من کرد و در حال حاضر به سادگی و با هر اتفاقی مضطرب نمی‌شوم. در نهایت من اینگونه عقیده دارم که بیش از ۲۰ سال یوگا رشته‌های ارتباطی میان من و عزیزانم را قدرتمدتر کرده است. “


https://www.fadanik.com/?p=4327
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی فدانیک در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “افراد مشهوری که به شدت به یوگا اعتقاد دارند

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
مدل های پالتو به رنگ سال ۲۰۲۲ رنگ آبی بنفش (very pery)
2 / 10
انواع مدل مانتو چهارخانه 
3 / 10
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
4 / 10
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
5 / 10
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
6 / 10
مدل انگشتر برلیان زنانه
7 / 10
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
8 / 10
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
9 / 10
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
10 / 10
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟

آخرین مطالب
آموزشی
اخبار روز