به روز رسانی شده در : دوشنبه 1 مرداد 1403 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
اخبار آموزش و پرورش
1403/04/19
فدانیک

به گزارش خبرگزاری فدانیک، پس از پایان لیگ بیست و سوم فوتبال کشورمان برخی از ارکان فدراسیون خبر از استفاده …

به گزارش خبرگزاری فدانیک، پس از پایان لیگ بیست و سوم فوتبال کشورمان برخی از ارکان فدراسیون خبر از استفاده از VAR در تمام جدال‌های فصل آینده دادند. رخدادی که تا حدودی برای اهالی فوتبال غیر قابل باور است چراکه استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی نیازمند زیرساخت و داوران آموزش دیده است.
این در حالی است که تعداد داوران آموزش دیده و مسلط VAR در فوتبال کشورمان انگشت شمار است و از سوی دیگر بیشتر استادیوم‌های کشورمان از نظر زیر ساخت شرایط نه چندان مطلوبی دارند.
در هر صورت استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی از جمله مواردی به شمار می‌رود که برای فوتبال ایران بسیار حائز اهمیت است؛ به ویژه که در لیگ بیست و سوم نبود این مهم سرنوشت جام قهرمانی را تغییر داد.
حالا پس از کش و قوس‌های فراوان اخبار متعددی از گوشه و کنار به گوش می‌رسد که فدراسیون فوتبال قصد دارد تا زمان مجهز شدن استادیوم‌های لیگ برتر مسابقات فصل آینده را برگزار نکند؛ رخدادی که می‌تواند تقویم ورزشی یک فصل را تحت تأثیر قرار دهد.
اهالی فوتبال واقعیت را نمی‌دانند
حسین عسگری، کارشناس داوری کشورمان درباره استفاده از VAR در فصل آینده به فدانیک می‌گوید: هیچکدام از مسئولان فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌های خود با قاطعیت از استفاده VAR در فصل آینده صحبت نمی‌کنند در واقع انواع و اقسام جملات را به کار می‌برند و واقعیت را برای اهالی فوتبال بازگو نمی‌کنند.
وی می‌افزاید: وقتی می‌گویند استادیوم‌های ایران استاندار نیست یعنی نمی‌شود از سیستم کمک داور ویدئویی استفاده کرد چراکه VAR نیازمند پیش‌نیازهایی همچون استادیوم استاندارد، جایگاه درست و اتاق ویژه است.

آموزش داوران حداقل به سه ماه زمان نیاز دارد
کارشناس داوری کشورمان با اشاره به کمبود نیروی انسانی تصریح می‌کند: نکته دیگر که بسیار اهمیت دارد این است که آموزش داوران زمان‌بر است. هر هفته هشت بازی برگزار می‌شود و با توجه به این تعداد مسابقه هر هفته نیازمند ۴۰ یا ۵۰ داور و کمک داور آموزش دیده و مورد تأیید فیفا هستیم.
وی ادامه می‌دهد: تا این لحظه هیچکدام از این موارد انجام نشده است ضمن اینکه هر داور برای آموزش دیدن از مجموع شش‌کلاس باید حداقل سه دوره را پشت سر بگذارد؛ این در حالی است که اختلاف زمانی برگزاری هر دوره ۲۰ یا ۳۰ روز است و در واقع نزدیک به دو یا سه ماه باید برای آموزش داوران وقت گذاشته شود.
تأخیر در آغاز لیگ برتر؟ قطعی نیست
عسگری درباره تأخیر در شروع لیگ بیست و چهارم به دلیل استاندارد نبودن برخی از استادیوم‌ها اضافه می‌کند: هر سال پیش از آغاز فصل تمام مدیران فوتبال اعلام می‌کنند باشگاه‌های بدهکار اجازه حضور در لیگ برتر را ندارند، اما این قانون اجرایی نمی‌شود بنابراین موضوعی که مطرح شده است و اعلام کرده‌اند تا زمان تجهیز شدن استادیوم‌ها مسابقات لیگ برتر آغاز نمی‌شود قطعیت ندارد.
وی پیرامون مهیا نبودن شرایط برای استفاده از کمک داور ویدئویی خاطر نشان می‌کند: ارکان فدراسیون واقعیت را نمی‌گوید و هر کدام بهانه‌ای می‌آورند. برای استفاده از VAR باید استادیوم‌ها مجهز باشد این در شرایطی است که تنها سه یا چهار استادیوم لیگ برتر وضعیت ایده‌آلی دارند چگونه می‌توان در استادیوم شهرهایی همچون انزلی، آبادان، خرم آباد و غیره از سیستم کمک داور ویدئویی استفاده کرد؟ تاکید می‌کنم صحبت‌های مسئولان فدراسیون یکسان نیست.

متولی فوتبال ایران فدراسیون است
کارشناس داوری کشورمان در تشریح معایب تأخیر در استفاده از کمک داور ویدئویی عنوان می‌کند: تأخیر در استفاده از VAR برای تمام اهالی فوتبال ضررهایی را به دنبال دارد برای مثال در مرحله بعد مسابقات مقدماتی جام‌جهانی باید از سیستم داور ویدئویی استفاده شود؛ با وجود اینکه ورزشگاه آزادی VAR دارد، اما بحث ورزشگاه‌های دیگر نیز مطرح است.
وی تاکید می‌کند: متولی فوتبال ایران فدراسیون است و این سازمان باید تجهیزات لازم را در اختیار استادیوم‌ها برای استفاده از کمک داور ویدئویی قرار دهد. فدراسیون فوتبال چند فصل است که می‌گوید برای فصل آینده از VAR استفاده خواهد کرد، اما چنین اتفاقی رقم نمی‌خورد.
عسگری در خصوص استفاده از VAR برای تیم‌هایی که به لیگ آزادگان سقوط می‌کنند بیان می‌کند: در لیگ آزادگان نیز باید از VAR استفاده شود برخی از باشگاه‌های لیگ برتری زمین چمن استاندارد ندارند؛ چطور از لیگ آزادگان توقع تجهیزات لازم را داشته باشیم؟ استفاده از چمن مصنوعی در صورتی که استانداردهای فیفا را داشته باشد منع قانونی ندارد این مشکلات در فوتبال وجود دارد و صحبت‌های ضد و نقیض فدراسیون نیز وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.
داور داریم، اما زیر ساخت نه!
حیدر سلیمانی، کارشناس داوری کشورمان درباره کمبود امکانات برای استفاده از VAR در لیگ بیست‌وچهارم به فدانیک می‌گوید: در زمینه منابع انسانی با وجود اینکه تعداد داوران آموزش دیده کمی در اختیار داریم، اما فدراسیون فوتبال می‌تواند تا شهریور زمینه لازم برای آموزش داوران را فراهم کند؛ بنابراین از لحاظ منابع انسانی چندان با مشکل جدی مواجه نخواهیم شد هرچند امکان دارد لایسنس آن‌ها دیرتر صادر شود، اما امکان آموزش وجود دارد.
وی می‌افزاید: نکته حائز اهمیت تعداد اندک دستگاه‌های VAR است با توجه به اینکه ۱۶ تیم در لیگ برتر حضور دارند باید هشت استادیوم مجهز به سیستم کمک داور ویدئویی شوند تا این لحظه آمار دقیقی از دستگاه‌های VAR که قرار است برای فصل آینده استفاده شود در دسترس نیست و تنها گفته‌اند کمک داور ویدئویی را خواهیم آورد که این وعده در سال‌های گذشته نیز داده شده است.

VAR باید برای همه تیم‌ها باشد
سلیمانی پیرامون نقش باشگاه‌ها و وزارت ورزش و جوانان در تجهیز کردن استادیوم‌ها خاطر نشان می‌کند: از نظر من ابتدا باید هشت استادیوم را به دستگاه VAR مجهز کنیم و به دلیل اینکه بیشتر ورزشگاه‌های ما دولتی هستند وزارت ورزش باید زیر ساخت‌های لازم را در این استادیوم‌ها فراهم کند تا بتوانیم یک فصل فوتبالی را با VAR آغاز کنیم.
وی ادامه می‌دهد: اگر این چنین نباشد در مرحله اول زمینه برای اعتراض تیم‌ها فراهم می‌شود و در مرحله دوم پراکندگی تصمیم را برای داوران به وجود می‌آید چراکه یک داور نمی‌تواند در یک بازی با VAR کار کند و در یک بازی بدون این سیستم قضاوت داشته باشد؛ بنابراین توصیه می‌کنم فدراسیون فوتبال هشت استادیوم را به دستگاه VAR مجهز کند تا تمام داوران بتوانند قضاوت آسانی داشته باشند.
چرا باشگاه اقدام نمی‌کند؟ استادیوم‌ها دولتی است
کارشناس داوری کشورمان در تشریح جابجایی دستگاه‌های VAR اضافه می‌کند: اختصاصی نبودن استادیوم‌ها یکی از مشکلات اصلی ورزش ما به شمار می‌رود در کشورهای پیشرفته همچون انگلیس، ایتالیا و آلمان تمام استادیوم‌ها به باشگاه تعلق دارد و هرگونه تجهیزاتی که لازم باشد در آن مورد استفاده قرار بگیرد توسط باشگاه تأمین می‌شود.
وی تاکید می‌کند: جابجایی دستگاه VAR آسیب و چالش‌های ویژه خود را به همراه دارد در حال حاضر اگر باشگاهی نمی‌پذیرد سیستم کمک داور ویدئویی را خریداری کنند به این دلیل است استادیوم اختصاصی ندارد.
سلیمانی اضافه کرد: وزارت ورزش نیز اگر بخواهد استادیوم‌ها را مجهز به VAR کند در صورتی که یک تیم به لیگ آزادگان صعود کرد باید تمام تجهیزات را به استادیومی ببرد که قرار است در لیگ‌برتر از آن استفاده کند. ضمن اینکه اگر تیمی به لیگ برتر صعود کرد استادیوم آن باید استانداردهای لازم را داشته باشد بنابراین استفاده از VAR در فصل آینده امکان پذیر است، اما نمی‌توان در همان ابتدای لیگ از این سیستم کمک گرفت.

گزارش از شادی بخشی


https://www.fadanik.com/?p=63806
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی فدانیک در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “VAR به لیگ بیست‌وچهارم می‌رسد؟!

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
مدل های پالتو به رنگ سال ۲۰۲۲ رنگ آبی بنفش (very pery)
2 / 10
انواع مدل مانتو چهارخانه 
3 / 10
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
نمونه هایی از مدل لباس نوزادی شب یلدا
4 / 10
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
پالتوهای مناسب برای زنان چاق
5 / 10
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
مدل های لباس بندری شیک با طرح های زیبا
6 / 10
مدل انگشتر برلیان زنانه
7 / 10
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
نمونه هایی از شیک ترین مدل انگشتر دخترانه فانتزی
8 / 10
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
جدیدترین و شیک ترین مدل گوشواره های پیرسینگ
9 / 10
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
جدیدترین و بروزترین ست های حلقه نامزدی
10 / 10
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟
آرایش کدام سلبریتی مناسب ماه تولد شماست؟

آخرین مطالب
آموزشی
اخبار روز